Spomienka na august 1968: Jedna okupácia skončila, druhá začala

august-1968_BA

Presne pred 49 rokmi obsadili bývalé Československo vojská Varšavskej zmluvy. Začala sa tak okupácia, ktorá trvala až do pádu komunistického režimu. Okupanti, ktorí vojensky obsadili našu vlasť, prezentovali svoje konanie ako „bratskú pomoc“, či „záchranu socializmu“. Podobné vznešene znejúce zámienky používajú dobyvačné mocnosti od nepamäti.

Podobne je tomu aj v súčasnosti. Vojská Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom vystriedali vojská NATO na čele so Spojenými štátmi americkými. Na Slovensku sa nachádza čoraz viac cudzích vojakov. Samozrejme, podobne ako v roku 1968, aj v súčasnosti je ich prítomnosť prezentovaná domácemu obyvateľstvu vábivými sloganmi. „Bratskú pomoc“ Sovietov nahradila „spojenecká pomoc“ Američanov. A „záchranu socializmu“ nahradila „ochrana demokracie“.

Súčasná situácia je však v porovnaní s rokom 1968 ešte horšia! Zahraniční okupanti odvtedy zlepšili svoju taktiku a už sa nespoliehajú len na hrubú silu. Slovensko ovládli nielen vojensky, ale aj politicky a ideologicky prostredníctvom množstva zahraničných agentov, zahraničných mimovládnych organizácií a zapredaných politikov. V spolupráci so zradnými domácimi politikmi zruinovali veľké domáce podniky, čím nás ovládli tiež ekonomicky a hospodársky. Zo Slovenska sa tak stala novodobá kolónia, resp. ekonomický satelit západných veľmocí.

Memento z roku 1968 by pre nás malo byť ponaučením, že každá cudzia moc háji vždy v prvom rade svoje záujmy. Nepomôže nám ani Moskva, ani Washington, ani Brusel. Jediná garancia slobody a naozajstnej nezávislosti Slovenska spočíva v budovaní suverénneho, hrdého a prosperujúceho štátu. Jedine tak spravíme zo Slovenska skutočnú pevnosť, ktorá bude ochrancom a šťastným domovom pre všetkých slušných ľudí.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
podpredseda ĽS Naše Slovensko