Generálny prokurátor nesmie byť iba figúrka v rukách mocných

Udalosti uplynulých dní, počas ktorých vyšli na svetlo nové skutočnosti okolo podnikateľa Kočnera a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, sú len dôkazom toho ako veľmi je mafia zakotvená v našom štáte. Zverejnená nahrávka ukázala pravý charakter p. Trnku, ktorý za milióny vybavoval pre oligarchov beztrestnosť. Práve tento človek podal v roku 2005 podnet na rozpustenie politickej strany Slovenská pospolitosť – národná strana, namiesto toho, aby dozeral nad vyšetrovaním najväčších káuz, ktoré otriasli Slovenskom, akým bola aj kauza Gorila. Práve túto kauzu v zverejnenej nahrávke mal zamiesť pod koberec.

Funkcia generálneho prokurátora je mimoriadne dôležitá v boji proti zločinu a korupcii. Pokiaľ však bude aj naďalej iba politikmi volenou funkciou, ako je tomu dnes, vždy bude niekomu zaviazaný. Generálny prokurátor (GP) musí byť úplne izolovaný od politikov. A práve preto sme ako jediná politická strana v tomto volebnom období navrhli zmenu voľby GP tak, aby bol volený odborníkmi v práve, t. j. prokurátormi, sudcami, advokátmi, notármi a exekútormi v priamych tajných voľbách. Voľbu GP sprevádzajú politické hry a tlaky rôznych lobistických skupín v pozadí jednotlivých politických strán. Každá politická strana má tendenciu presadzovať a voliť do funkcie GP svojho spriazneného kandidáta, pričom morálny profil a odbornosť daného kandidáta sú často až na druhom mieste.

ĽS Naše Slovensko má za cieľ presadiť také zmeny a zákony, aby politici a úradníci slúžili ľuďom a nie oligarchom a mafie.