Vláda dala dotáciu pol milióna eur Sorosovej mimovládke na vítanie imigrantov

dotacia mimovladkam„Na nič nie sú peniaze“ – to je klasická pesnička, ktorú musia občania Slovenska neustále počúvať. Nie sú peniaze na učiteľov, na zdravotníctvo, do nemocnice si musíte priniesť aj vlastný toaletný papier. No čuduj sa svete, pol milióna eur pre mimovládnu „Nadáciu otvorenej spoločnosti“ (Open Society Foundations) financovanú pánom Sorosom sa na Slovensku našlo.

Ak by niekto pána Sorosa nepoznal, tak ho predstavím. George Soros je americký miliardár židovského pôvodu, ktorý svoje miliardy „zarobil“ špekulatívnymi burzovými transakciami. Tieto peniaze sa potom rozhodol investovať do budovania „občianskej spoločnosti“ na našej zemeguli. Ním financované mimovládky pôsobia vo viac ako 70 krajinách na celom svete. V niektorých štátoch sa snaží vláda činnosť Sorosových mimovládok obmedzovať, pretože bývajú často podozrievané z toho, že slúžia na politickú agitáciu. Aj ĽS Naše Slovensku sa v parlamente pokúsila presadiť zákon, podľa ktorého by takéto mimovládky podliehali označeniu „zahraničný agent“, pretože za cudzie peniaze obhajujú cudzie ideológie a záujmy. Podobne sa aj Maďarsko, USA, či iné štáty snažia v súčasnosti obmedziť vplyv Sorosom sponzorovaných mimovládnych organizácii. Aký však vidíme paradox v porovnaní so Slovenskom? V USA alebo Maďarsku sa snažia vplyv Sorosových mimovládok obmedziť, no na Slovensku jeho mimovládku dotuje priamo štát!

Vláda SR na rokovaní dňa 21. októbra 2015 rozhodla uznesením číslo 568/2015, že TIPOS, národná lotériová spoločnosť, zo svojich ziskov pošle Sorosovej organizácii 500 000 eur (darovaciu zmluvu nájdete tu). Nezaškodí pripomenúť, že jediným akcionárom TIPOSU je štát a zisky tejto firmy sú príjmami nášho štátneho rozpočtu. Žiadosť o túto finančnú podporu predložil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý už viac krát ukázal svoju ochotu rozdávať naše peniaze imigrantom a rôznym mimovládkam. Sorosova „nadácia“ potom priklepnuté peniaze rozdeľovala ďalším organizáciám z neziskového sektoru na rôzne projekty, ktoré mali deklarované dve hlavné oblasti podpory – pomoc utečencom a integráciu utečencov do spoločnosti.

17308730_1269690676412134_7699727920703214121_nNa čo sa teda tieto štátne (čiže naše spoločné) peniaze minuli? Napríklad Centrum pre výskum etnicity a kultúry zinkasovalo 24 600 eur na vytvorenie publikácie „Interkultúrny sprievodca životom na Slovensku“, ktorá je určené imigrantom prichádzajúcim na Slovensko. Organizácia Človek v ohrození dostala vyše 10 tisíc eur na to, aby v rámci štvormesačného projektu prispela k pripravenosti slovenskej spoločnosti na integráciu utečencov. Ďalšia mimovládka dostala vyše 10 tisíc eur, tentokrát na elimináciu negatívnych postojov k migrantom medzi slovenskou mládežou, inými slovami na agitáciu v prospech prijímania imigrantov. Liga za ľudské práva zase imigrantom pol roka poskytovala „kvalifikovanú právnu pomoc“ za 25 tisíc eur. Myslím si, že nejedna slovenská rodina by si vedela predstaviť lepšie využitie týchto finančných prostriedkov. Vláda vedená Smerom jednoducho sype plným priehrštím peniaze rôznym mimovládkam, no občanom Slovenska sa otáča chrbtom. Dokazuje to aj 2,8 milióna eur, ktoré na imigrantov odklepol smerácky minister Kaliňák. Je jednoducho nemožné, aby bol Fico odporca imigrácie, keď takto okázalo podporuje imigrantov a Sorosove mimovládky z peňazí štátneho rozpočtu.

Tu sa už ani nedá hovoriť o dvojtvárnosti, ale o úplne vedomom klamaní svojich voličov! Čo ešte potrebujú voliči SMERu, aby pochopili, že smerácke reči o neprijímaní imigrantov sú len sprostým oblbovaním? Veď europoslanci Smeru v Bruseli hlasovali za kvóty na prerozdelenie imigrantov, minister Lajčák imigrantom sľúbil platiť štipendiá, Kaliňák na ich integráciu dáva milióny eur a peniaze z rozpočtu dostala od Fica aj Sorosova mimovládka. Tieto peniaze boli pritom priamo použité aj na propagandu v prospech prijímania imigrantov na Slovensko. Týmto je SMERácke divadielko o tom, ako nepodporujú imigrantov definitívne vyvrátené. Nezabúdajme, že politikov treba posudzovať nie podľa slov, ale podľa skutkov!

Ing. Milan Uhrík, PhD.
podpredseda ĽS Naše Slovensko