Špinavý biznis so zdravím bábätiek! Penta zatvorila pôrodnicu, rodiace mamičky musia cestovať 50 kilometrov

17. decembra 2018 po dlhých 65 rokoch ukončila svoju činnosť pôrodnica vo Svidníku. Takto sa totiž rozhodla spoločnosť Svet Zdravia, ktorá patrí pod finančnú skupinu Penta. Táto spoločnosť si ako základnú podmienku zachovania pôrodnice určila minimálny limit 500 pôrodov ročne. Ani regióny s vyšším populačným potenciálom, neboli postavené pred takúto zložitú a chúlostivú vec.

Vyjadrenia predstaviteľov Penty o tom, že prevádzkovanie gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia v tomto regióne je „nerentabilné“ ma privádzajú k myšlienke, že po dokonanej bezbrehej privatizácii zdravotníctva všetkými vládami sa zo zdravia a životov ľudí stal obyčajný obchodný artikel. Ak nemáte dosť peňazí, tak pokojne zomrite, nikoho to už nezaujíma…

Na mieste vyvstáva otázka, čo považujú miliardári z Penty za rentabilné, keď viac než 55 000 obyvateľov dvoch okresov je pre nich málo potenciálnych zákazníkov. V neuveriteľnej drzosti ponúkli predstavitelia Penty budúcim rodičkám z okresov Stropkov a Svidník možnosť rodiť v niektorej z ostatných nemocníc patriacich Pente, ako napríklad v Bardejove, Humennom, Michalovciach či Vranove nad Topľou. Do každého z týchto miest je to však minimálne 50 kilometrov, čo pri riziku predčasného pôrodu alebo akýchkoľvek iných komplikácii môže rozhodnúť o prežití pacientky alebo jej dieťatka.

Desivé príklady na seba nenechali dlho čakať a už tri predčasné pôrody medzi 20. a 28. decembrom 2018, kde sa dve deti narodili budúcim otcom skoro v aute, a jedno dieťatko malo na základe vzdialenosti obrovské zdravotné ťažkosti ukazujú, čo arogantní a bezcitní miliardári z Penty spôsobili. Pri vzdialenosti viac ako 50 kilometrov do každej najbližšej pôrodnice a žalostnom stave lokálnej infraštruktúry je takáto udalosť niečím, čo si nikto nepraje zažiť. Sanitka nie je po ruke, alebo príde o 30 minút… Čo spraví otec, ak chce aby sa mu narodilo zdravé dieťa? Bude čakať a dúfať alebo pôjde odviezť manželku do najbližšej pôrodnice, čo mu zaberie hodinu jazdy, za predpokladu že sa na ceste nedeje nič nepredvídané.

Nič také by sa diať nemuselo, ak by vedenie Prešovského samosprávneho kraja robilo skutočne sociálnu politiku pre ľudí a nezbavilo sa zodpovednosti voči svojím občanom, len kvôli zisku. Nehovoriac o všetkých poslancoch VÚC za okres Svidník (niektorí boli aj členmi dozornej rady nemocnice), ktorí o danom scenári vopred vedeli, ale až po oficiálnom stanovisku firmy Svet zdravia sa začali búchať do pŕs a tvrdiť, že oni nič také nedopustia! Kde však boli celých 24 mesiacov pred tým?

Najhoršie na celej tejto strašnej udalosti je postoj slovenskej vlády, v ktorej má kreslo ministra zdravotníctva strana Smer-SD. Práve tá má totiž na Zemplíne a Šariši výraznú podporu, no pre ľudí neurobila vôbec nič! Doslova ich nechala napospas osudu a náhode, pričom ani len netušíme, koľkým ľuďom toto jej konanie a flirtovanie s finančnými skupinami ešte zničí celé životy.

Ostáva nám iba sa zamyslieť nad tým, dokedy budú ešte ľudia veriť sľubom štandardných politikov, ktorí neznivočili iba celý štát, jeho poľnohospodárstvo a priemysel, ale navyše ničia a ohrozujú tisíce životov slušných ľudí, iba kvôli zisku pár nenažraných oligarchov.

Jediným riešením je Ľudová strana Naše Slovensko, ktorá otvorene bojuje proti privatizácii zdravotníctva a nebojí sa postaviť oligarchom a zastaviť ich špinavé kšefty. Veríme, že raz aj zločinci z vysokej politiky a finančných skupín budú za svoje činy postavení pred spravodlivosť! V politickom programe ĽS Naše Slovensko sa nachádza nielen zrušenie súkromných zdravotných poisťovní, ale aj prinavrátenie nemocníc naspäť do rúk štátu, aby opäť slúžili ľuďom a nie súkromným firmám. Samozrejme s tým, že aj nemocnice budú efektívne a transparentne hospodáriť.

Mgr. Eduard Kočiš
oblastný predseda ĽS Naše Slovensko pre Horný Šariš