Matovičove OĽaNO ukradlo návrh zákona od ĽS Naše Slovensko a prezentovali ho ako vlastný nápad

Je to približne jeden rok, čo Ľudová strana Naše Slovensko predložila do parlamentu niekoľko návrhov zákonov na zvýšenie princípu zásluhovosti v sociálnom systéme štátu. Našim cieľom bolo, aby slušné a pracujúce rodiny dostali od štátu viac peňazí ako tie, ktoré sa žiadnym spôsobom nesnažia byť pre spoločnosť prínosom. Najzásadnejší spomedzi našich návrhov bol návrh na proporčné zvýšenie daňového bonusu, ktorý  by priniesol pracujúcim rodičom podstatne viac peňazí do rodinného rozpočtu, pričom asociáli by nedostali vôbec nič. Tento náš návrh zákona však poslanci takzvaných štandardných strán v hlasovaní odmietli podporiť. Najzbabelejšie sa pri hlasovaní zachovali poslanci Matovičovho OĽaNO, z ktorých drvivá väčšina vtedy vytiahla hlasovacie kartičky a hrali sa na neprítomných. To všetko len preto, aby nemuseli podporiť dobrý návrh z dielne ĽS Naše Slovensko. Keď sa ich voliči pýtajú, že prečo nepodporili zákon v prospech slušných a pracujúcich rodín, tak sa jednoducho vyhovárajú, že počas hlasovania boli „neprítomní“.

Mysleli sme si, že faloš väčšiny poslancov z Matovičovho OĽaNO už nemôže dosiahnuť väčších rozmerov. Znovu nás však prekvapili. Začiatkom roka 2018 totiž na rokovanie NR SR predložili od nás skopírovaný návrh zákona o proporčnom zvýšení daňového bonusu, pričom tento návrh predkladali ako svoj vlastný nápad. Aby nemohli byť usvedčení z evidentného plagiátorstva, tak v návrhu zmenili pár nepodstatných drobností. V rozprave k tomuto „ich“ návrhu zákona rozprávali o tom, že aká dôležitá je pre nich rodina a ako treba tento návrh zákona podporiť. Pritom oni sami prakticky úplne totožný návrh zákona podporiť odmietli! A to všetko pre ich detinské politikárčenie. Toto ich falošné pokrytectvo sme im v parlamentnej rozprave niekoľkokrát dôrazne pripomenuli. Z diskusie sa však nakoniec stiahli a vôbec na nás nereagovali, pretože ich plagiátorstvo bolo evidentné a neobhájiteľné.

Politika strany OĽaNO je totiž postavená takmer výlučne len na bulvárnom lynčovaní. Kritizovať vedia každého, ale sami s konštruktívnymi a účinnými nápadmi na riešenie spoločenských problémov prísť nedokážu, a tak ich kradnú (aj) z našej dielne. Zneužívajú skutočnosť, že médiá o našich návrhoch zákonov prakticky neinformujú, zatiaľ čo oni dostanú toľko priestoru, koľko len chcú. Pred ľuďmi sa potom chvália cudzím perím.

Ukradnutý návrh zákona OĽaNO sme nakoniec v hlasovaní podporili. Kvôli prospešnej veci sme dali bokom politický egoizmus a nehrali sme sa na farbu politického trička. Nevadí nám, ak sa niekto našimi návrhmi inšpiruje alebo ak má niekto prienik s naším politickým programom. Tiež máme niekedy podobné návrhy, ako iné politické strany. Vždy im to však v diskusii pripomenieme a vyzveme ich, aby nás podporili. Pre nás nie je podstatné, kto daný návrh predkladá. Podstatné je len to, aby bol uvedený do praxe a pomohol čo najviac ľuďom. Avšak takéto zákerné praktiky, aké predviedli Matovičovi poslanci, musíme verejne odsúdiť. Politika by mala byť práca pre ľudí, a nie morálna stoka, kde jeden kradne nápady druhému. A keď je pri krádeži prichytený, tak nemá ani toľko cti, aby sa priznal, že sa odniekiaľ inšpiroval.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR
podpredseda ĽS Naše Slovensko