Hlasovanie o sprísnení umelých potratov ukázalo pravú tvár „konzervatívnych“ politikov

13. júna 2018 vyvrcholil hlasovaním v NR SR doposiaľ najväčší zápas za zlepšenie ochrany života nenarodených detí. Návrh zákona na racionálne sprísnenie podmienok pre vykonávanie umelých potratov, ktorý predložili poslanci ĽS Naše Slovensko, bol v NR SR prerokovávaný počas 2 dní. Poslanci sa do odbornej rozpravy zapojili s viac ako 180 vecnými a faktickými príspevkami.

Tento náš návrh zákona však bol tŕňom v oku mnohých politikov. Nielen liberálnych, ktorí s ním nesúhlasili z egoistických dôvodov, ale aj pseudokonzervatívnych, ktorých by prinútil verejne sa činmi prihlásiť k tomu, čo ľúbivými slovami tak radi hlásajú. Nakoniec však zvíťazil alibizmus a poverený poslanec z vládnej strany predložením zbabelého procedurálneho návrhu navrhol, aby bolo rokovanie o tomto bode programu prerušené. Tým pádom by neprišlo ani k hlasovaniu, v ktorom by musel každý poslanec verejne ukázať, na ktorej strane stojí.

Hlasovanie o procedurálnom návrhu na ukončenie rokovania o sprísnení umelých potratov podporil takmer celý klub SMERu (Fico, Kaliňák, Blanár, …), SNS (Danko, Hrnko, Antošová,…) a MOSTu-HÍD (Bugár, Cséfalvayová, …). Pridali sa k nim aj nezaradení poslanci Beblavý, Žarnay, Petrík a mnohí ďalší.

Všetci, ktorí hlasovali za procedurálny návrh na ukončenie rokovania o sprísnení umelých potratov tak de facto hlasovali PROTI sprísneniu extrémne liberálnej potratovej politiky na Slovensku.

V ĽS Naše Slovensko sa však len tak ľahko nevzdávame. Aj keď bolo dnes rokovanie o našom návrhu prerušené, tento návrh sme podali do NR SR obratom znova. O návrhu sa tak bude rokovať v budúcnosti opäť. Za zlepšenie ochrany života nenarodených detí sme odhodlaní bojovať dovtedy, kým neuspejeme.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR
podpredseda ĽS Naše Slovensko