Slovenské poľnohospodárstvo je v troskách – na dovoze potravín preplácame miliardy. Vláda SMERu zničila, čo sa dalo.

Obnovenie potravinovej sebestačnosti a návrat života na slovenský vidiek je jednou z našich základných priorít. Krajina, ktorá je existenčne závislá na dovoze potravín zo zahraničia totiž nemôže byť považovaná za samostatnú.

bavarian-cattle-1Pri prechode nemeckým Bavorskom vidíte, ako sa na každej lúke pasie dobytok. Potraviny v Nemecku sú čerstvé, kvalitné a cenovo dostupné. Kedysi to tak bolo aj na Slovensku. Dnes je však všetko zničené. Lúky sú zarastené, družstvá opustené a zahraničné supermarkety sú plné cudzích značiek. A hoci sú tieto dovážané potraviny rovnako drahé, ako tie na Západe, ich kvalita je v mnohých prípadoch neporovnateľne nižšia. To, že zo zahraničia sa na Slovensko dovážajú často nekvalitné a podradné potraviny potvrdili už viaceré štúdie a škandály.

Na Slovensku máme masy nezamestnaných, nízko kvalifikovaných ľudí, ktorí by boli priam ideálni na prácu v poľnohospodárstve. Doterajšie slovenské vlády však neurobili s tým nič. Vládni politici vidia problém v tom, ako slovenskému poľnohospodárstvu pomôcť, ale nevidia problém v tom, keď majú zo štátnej podpory živiť státisíce nezamestnaných na vidieku. Dovoz potravín na Slovensko je pritom na dlhodobom historickom maxime. Vývoz potravín zo Slovenska však neustále klesá, pretože slovenskí poľnohospodári vymierajú.

graf-zahranicny-obchod-s-potravinami-2

Kríza v slovenskom poľnohospodárstve však nie je len nejaká náhodná chvíľková slabosť. Trend likvidácie slovenských roľníkov a chovateľov je dlhodobý a systematický. Absolútne najhoršie obdobie však začalo počas poslednej jednofarebnej vlády SMERu. Ešte nikdy v histórii Slováci nepreplácali za dovoz potravín toľko peňazí, ako počas vlády Roberta Fica. Rozdiel medzi vývozom a dovozom potravín na Slovensko už presiahol závratných 1,1 miliardy eur  a situácia sa naďalej zhoršuje. Napriek tomu, že SMER vládol 4 roky sám a mal neobmedzené politické možnosti na zmenu k lepšiemu, aj tak zruinoval, čo sa dalo. Program, ktorým sme chceli podporiť odber potravín od domácich výrobcov v Banskobystrickom samosprávnom kraji nám vládny Úrad pre verejné obstarávanie zastavil kvôli údajnej diskriminácii zahraničných dovozcov! Absolútnym cynizmom zo strany vlády bolo predstavenie príchodu novej zahraničnej mliekarne do Nitry v časoch, keď slovenské mliekarne nemajú čo spracovávať. Našťastie, aj v tomto prípade išlo zo strany Roberta Fica zrejme iba o ďalšiu fiktívnu investíciu, ktorá mala pár dní pred voľbami len oklamať naivných voličov.

Slovenské poľnohospodárstvo a potravinárstvo jednoducho musíme opäť obnoviť. V nasledujúcom článku predstavíme efektívny spôsob, ako sa to dá dosiahnuť.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
podpredseda ĽS Naše Slovensko

P.S.: Všetky údaje o celkovom obchode Slovenskej republiky s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami boli čerpané zo štatistických výsledkov zahraničného obchodu SR za ucelené roky 2004 – 2015 publikovaných Ministerstvom hospodárstva SR. Do prehľadu boli zahrnuté výrobky kapitol 01 – 24 kombinovanej nomenklatúry harmonizovaného Colného sadzobníka.