Poslanec ĽS Naše Slovensko sa pýtal ministra na dôvod zdražovania energií. Odpoveď: Stalo sa. Občan plať!

Občan, plať!

Na Slovensku sa progresívne správajú nielen mimovládni aktivisti, ktorí volajú po prijímaní imigrantov, ale tiež ceny, ktoré musia platiť bežní ľudia. Od januára totiž vzrástli ceny základných potrieb: vody, plynu, elektriny, potravín a množstva iných tovarov a služieb. Koncová cena elektriny pre domácnosti sa od 1. januára 2019 zvýšila v priemere o 5,66 %. Cena plynu pre domácnosti stúpla priemerne o 5,67 % a cena tepla o 4,70 %. Vodné a stočné sa zvýšilo priemerne o 1,70 %. To znamená, že radový pracujúci občan Slovenska je od nového roka zase o niečo chudobnejší. Ceny rastú, platy ostávajú.

Ako poslanec Národnej rady SR som preto ešte koncom minulého roka interpeloval ministra hospodárstva Petra Žigu. Spýtal som sa ho prečo ministerstvo hospodárstva nepodniklo kroky, ktoré by zamedzili zvyšovaniu cien plynu a elektriny.

V odpovedi minister hospodárstva Peter Žiga dal od zvyšovania cien ruky preč a odkázal ma na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ten vedie bývalý minister hospodárstva ako aj pôdohospodárstva, nominant SMERu, Ľubomír Jahnátek. A tak sa nám opakuje klasická situácia, že občanovi všetko dražie a nik za to akože nemôže. Proste stalo sa a občan plať!

Čo všetko občan platí napríklad v drahej elektrine? Je tam výkup drahej fotovoltaickej energie, emisné povolenky, pokles reálnej hodnoty eura vďaka tzv. kvantitatívnemu uvoľňovaniu menovej politiky a mnoho iného. Za niečo môže Brusel svojimi nariadeniami, za niečo zase neschopná slovenská vláda. A všetky tie rozhodnutia nakoniec dopadli na plecia občana. Ten musí šetriť na iných veciach aby zaplatil faktúry, nebol odpojený a nedostal sa do exekúcie .

Na sociálnu sieť niekto napísal: „ako malý som sa bál tmy, dnes po zdražení sa bojím svetla, lebo viem, že príde faktúra za elektriku“.

Ale čo s tým, ako to riešiť? Tu niet inej cesty než vymeniť tých „hore“, čo toto spôsobili. Treba ich vymeniť za takých ľudí, čo budú pri svojich rozhodnutiach myslieť na národ, na pracujúci ľud. V májových eurovoľbách máme príležitosť vymeniť tých „hore“ v Bruseli a v roku 2020 tých „hore“ v Bratislave. Ak príležitosť zmeniť veci vo voľbách nevyužijeme, potom sa nemôžeme čudovať nástupu drahoty a chudoby v našej vlasti.

Bc. Stanislav Drobný
poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko