Počas mája zorganizoval Žilinský krajský klub viacero ekologických akcií

za kraj ekologicke akcie (1)

Žilinský krajský klub počas mesiaca máj zorganizoval vo viacerých svojich mestách ekologické akcie s cieľom vyčistiť našu krásnu prírodu od odpadkov, ktoré do prírody nahádzali nezodpovední ľudia.  Je ťažké pochopiť, ako niektorí ľudia sami dehonestujú okolie vo svojej rodnej zemi. Deje sa to však rok čo rok a náprava často zostáva len na dobrovoľníkoch, ktorí sa na znečistené okolie už nemôžu ďalej pozerať. Preto, už po niekoľkýkrát, zorganizovali naše okresné organizácie čistenie prírody, tentokrát v okolí rieky Kysuca, na odpočívadle v smere Vrútky-Strečno, v okolí Kraľovian, pri Šútovskom jazere, v Ružomberku, v okrese Čadca: Milošov – Megonky, a ďalších.

Množstvo odpadu, plastových fliaš, pneumatík, dokonca záchodov a chladničiek… Ťažko pochopiteľné, čo všetko je schopný človek vyhodiť do prírody, neuvedomujúc si dopad na životné prostredie.

Gumová pneumatika sa rozkladá 265 rokov, PET fľaša približne 500 rokov, sklo dokonca viac než 4000 rokov!  Preto je v tomto smere potrebná osvetová činnosť už od detstva, aby dospelý človek bral ochranu prírody ako samozrejmosť a nestal sa tak najväčším katom prírody, ako je tomu dnes.  Pretože ak s tým nespravíme nič, bude to veľmi bolieť nie len prírodu, ale aj ďalšie generácie, ktoré prídu po nás. Apelujme teda všetci na svoje okolie a zodpovednejší prístup v postoji k prírode a budúcnosti.