ĽS Naše Slovensko navrhla finančné zvýhodnenie pre majiteľov áut s ekologicky šetrnejšími pohonmi (LPG, CNG, elektro)

Ochrana životného prostredia patrí medzi priority ĽS Naše Slovensko. Chceme, aby bola príroda a prostredie v našej vlasti čisté a upravené. Aby sa každý z nás mohol zhlboka nadýchnuť čistého vzduchu a s radosťou v srdci sa pozrieť na husté zelené lesy a upravené polia. Preto sme do NR SR predložili ďalší zo série návrhov zákonov určených na zlepšenie ochrany životného prostredia na Slovensku, v rámci ktorého sme navrhli výrazným spôsobom podporiť používanie automobilov využívajúcich alternatívne ekologickejšie palivá (LPG, CNG, LNG, elektrina).

Vozidlá využívajúce alternatívne palivá sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože neprodukujú tuhé emisie, sadze, dym, prach a rôzne karcinogénne oxidy. Okrem toho je ich prevádzka aj ekonomicky výhodnejšia.

Preto sme v rámci predloženej novely zákona navrhli, aby bola každému vlastníkovi vozidla (fyzickej osobe), ktorý dá prerobiť svoje vozidlo na alternatívny pohon (LPG, CNG, LNG), poskytnutá na tento účel štátna dotácia 500 eur. Okrem toho sme navrhli, aby podnikatelia využívajúci vozidlá jazdiace na alternatívne pohony nemuseli za tieto vozidlá platiť žiadnu daň z motorových vozidiel (tzv. cestnú daň). Štát by tak ešte viac motivoval ľudí aj podnikateľov k tomu, aby využívali viac vozidlá jazdiace na alternatívne ekologickejšie palivá. Vďaka tomu by sme mohli všetci dýchať opäť o trochu čistejší vzduch.

Žiaľ, ani nepriestrelné technické a environmentálne nhargumenty nepresvedčili poslancov zo štandardných politických strán, aby náš návrh posunuli v hlasovaní do druhého čítania, kde by sa o ňom dalo ďalej diskutovať. Proti podpore alternatívnych ekologických pohonov hlasovali poslanci zo SMERu, SaS, SNS a MOSTu-HÍD. Poslanci z Matovičoveho OĽaNO sa, ako vždy, hlasovania zdržali (hrali sa na neprítomných). Detailné výsledky hlasovania si môžete pozrieť tu. Napriek tomu, že štandardní politici návrh na podporu čistejších spôsobov dopravy neschválili, budeme v našom úsilí o zlepšenie ochrany slovenskej prírody pokračovať. V parlamente budeme na znečisťovanie ovzdušia  a prírody upozorňovať dovtedy, kým neprinútime kompetentných predstaviteľov vlády konať.

Bc. Ján Kecskés
poslanec NR SR