Lunter prenajal krajský majetok v hodnote 700-tisíc eur firme za 1 euro!

Posledné zasadnutie zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja sa opäť nieslo v duchu „Biznis na prvom mieste“. O čo tentokrát išlo a čo si lunterovci nadelili?

Tak napríklad adventisti siedmeho dňa sa môžu tešiť, pretože ich župan Ján Lunter schválil možnosť dotácií pre všetky malé zaregistrované cirkvi. Môžu sa tešiť aj ďalší, ktorí súčasného župana podporili vo voľbách, keďže dnes boli v inkvizičnom procese bez logiky a bez demokratických zásad odvolaní dvaja riaditelia krajských inštitúcií. Pre zaujímavosť, títo demokrati sú už tak ďaleko, že sa odvolávanému riaditeľovi ani len neunúvali oznámiť, že už s ním nerátajú.

Najviac však zaujal bod programu, v ktorom sa lunterovci rozhodli udeliť bezkonkurenčnú výhodu jednej súkromnej firme zo Zvolena, ktorú povýšili na prípad hodný osobitného zreteľa a prenajali tejto firme 543,97 m2 nebytového priestoru a 72,76 m2 bytových priestorov za 1 EURO MESAČNE! Prenajatý majetok ma pritom hodnotu takmer 700-tisíc eur.

Vykonali tak bez verejnej súťaže a úplne netransparentne, prosto na hulváta. Veď sa len zamyslime, ako k tomu prídu podnikatelia, ktorí vykonávajú takú istú činnosť, no len kvôli tomu, že sa nepoznajú s lunterovcami, tak za obdobný prenájom neplatia 1 EUR ale možno 2000 EUR. A to je už trochu rozdiel.

Zaujímavé bolo, že akonáhle Marian Kotleba poukázal na tento netransparentný a neférový štýl prenajímania krajských pozemkov a nehnuteľností, tak lunterovskú úderku vystrelilo zo stoličiek a namiesto vecných argumentov a hľadania férovejšieho riešenia prešli do detských osobných útokov, ktoré nemali ani hlavu ani pätu.

Je naozaj smutné, že tak, ako biznismen sedí v prezidentskom kresle, tak isto sedia ľuďmi zvolení biznismeni a špekulanti v krajských, mestských či obecných laviciach. A vždy ide len o to, kto koho pozná.

Ján Mora
poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko