Pietnou spomienkou sme si uctili pamiatku J. Gerega, ktorý zomrel po útoku asociálov

V piatok 14. decembra 2018 sa Zvolen, ako aj iné mestá, ponoril do predvianočnej atmosféry. Nik netušil, čo prinesie noc z piatka na sobotu. Približne pol hodinu pred polnocou sa domov cez zvolenské námestie vracal pán Jaroslav Gereg. Za rímsko-katolíckym kostolom upozornil dvoch podnapitých asociálnych Cigánov, aby svojou hádkou nerušili nočný kľud a predvianočnú atmosféru. To, čo nasledovalo, sa navždy zapísalo do dejín nášho mesta. Dvaja cigánski asociáli odzadu napadli pána Jaroslava, zhodili ho na zem a kopali do jeho bezvládneho tela. Pán Jaroslav zraneniam za pár hodín podľahol. Dvaja cigánski asociáli, kde mladší sedemnásťročný bol v podmienke a starší približne dvadsaťročný bol prepustený z výkonu väzby, napadli, okradli a zabili priamo na námestí človeka, ktorý si ich dovolil osloviť, upozorniť ich, aby sa správali slušne. Niekto namietol, že pán Gereg bol v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Nie, nie je to tak. Pán Gereg bol na námestí v centre Zvolena, vracal sa domov a upozornil dvoch asociálov, aby nerobili hluk. Nič viac. Nebol agresívny ani hlučný, chcel svojím konaním prispieť k poriadku v našom meste. A to sa mu stalo osudné. Ak nabudúce napríklad ja v obchode oslovím dvoch – troch asociálov, aby nerobili hluk a oni ma napadnú, tiež budem len na nesprávnom mieste v nesprávny čas?

Veríme, že tento ohavný zločin nenechal chladným nikoho vo Zvolene. V pondelok 17. decembra 2018 sme sa rozhodli uctiť si pamiatku pána Gerega pietnou spomienkou. Vyzvali sme Zvolenčanov, aby si prišli uctiť smrť pána Jaroslava a vyjadriť svoj nesúhlas so zvyšujúcou sa agresiou asociálnych Cigánov. Na akcii pred očami približne 170 občanov vystúpili s príhovormi pán Rastislav Schlosár, tajomník ĽS Naše Slovensko a Marian Kotleba, predseda ĽS Naše Slovensko. Po príhovore R. Schlosára vyzval pán predseda Kotleba prítomných, aby si uctili pamiatku pána Gerega minútou ticha. Na záver príhovoru zaznela modlitba Otčenáš. Nasledovalo zapálenie sviečok, položenie smútočnej kytice na mieste činu. V noci, keď sa stal tento zločin, by sme asi márne hľadali hliadku mestskej polície alebo iných poriadkových služieb. Avšak počas našej pietnej spomienky bolo zvolenské námestie najstráženejším miestom na Slovensku.

Vlna cigánskeho násilia sa cez náš kraj šíri ako obávaná tsunami. Keď sme burcovali občanov na zvyšujúcu sa agresiu cigánskych asociálov po útoku na personál osobného vlaku v Rimavskej Píle, stále si Zvolenčania mohli povedať: veď nás sa to netýka. O pár mesiacov na to sa odohral brutálny útok v Kameňanoch. Tlupa asociálov vytiahla z auta dôchodcu po tom, čo jemu a jeho dcére pred auto z dvora vyletelo cigánča na kolobežke. Cigánča utrpelo pár malých modrín a odrením. Dôchodca, ktorý bol v tom čase len spolujazdcom v aute, skončil po útoku neprispôsobivých Cigánov na tom oveľa horšie – v nemocnici so silným otrasom a opuchom mozgu. Prešlo pár týždňov a v Tisovci skupinka mladých asociálnych Cigánov ukameňovala staršieho pána priamo v jeho dome. Zvolenčania si stále mohli povedať, nás sa to netýka. Avšak čo teraz, lúpežné prepadnutie a vražda priamo v centre Zvolena. Nie na periférii mesta, na odľahlom mieste alebo v temnej zastrčenej uličke, ale priamo na námestí, za svetla pouličného osvetlenia a pod šošovkami policajných kamier.

Veríme, že vinníci budú potrestaní, veríme, že spravodlivosť bude vykonaná. Avšak život otca, manžela a priateľa to už nikdy nevráti…

Ján Mikovčák
predseda krajského klubu
ĽS Naše Slovensko Banská Bystrica