Navrhli sme zákon, ktorý by obmedzil nelegálne klčovanie lesov pri osadách

b494113b5194645ed1c293fe8dcdec35Videli ste, ako vyzerá les v susedstve väčšiny neprispôsobivých osadníkov na strednom či východnom Slovensku? V tom lepšom prípade je takýto les „iba“ značne preriedený, v tom horšom po ňom ostalo len holé rúbanisko, ktoré sa každým rokom zväčšuje. Neprispôsobiví osadníci si totiž z priľahlých lesov urobili palivovú základňu pre svoje chatrče. Nemajú dokonca zábrany klčovať aj chránené lesy. A keď sa im nechce, tak stromy rúbu v metrovej výške, aby sa nemuseli zohýňať.

Súčasné znenie trestného zákona je však viac našité v prospech asociálov a zlodejov, ako v prospech polície a majiteľov lesov. Policajti nemôžu proti týmto zlodejom efektívne zakročiť, pokiaľ ich nechytia priamo pri protiprávnom výrube. Preto sme v NR SR predložili návrh novely Trestného zákona, ktorý by zakázal nosenie väčších píl a sekier do cudzieho lesa. Ak by teda polícia našla v lese potulovať sa napríklad skupinku cigánskych asociálov so sekerami alebo pílami a ak by títo občania nepreukázali, že majú k lesu nejaký majetkovo-právny vzťah, tak by sa dopustili priestupku alebo pri opakovanom prichytení dokonca trestného činu. Samozrejme, maximálna veľkosť nástrojov na štiepenie dreva, s ktorými by bolo možné prechádzať sa po cudzom, resp. štátnom lese bola v našom návrhu zákona starostlivo definovaná tak, aby neboli perzekvovaní občania (napríklad turisti a poľovníci), ktorí si do lesa zoberú malú pílku, sekerku alebo dýku. Potrestaní by boli výlučne občania, ktorí by boli prichytení s väčšími nástrojmi na pílenie v lese, ku ktorému by nedokázali vydokladovať žiadny majetkovo-právny vzťah.

Tento náš návrh zákona vychádzal z podnetov a skúseností policajtov a správcov lesov, ktorí majú s takýmito nelegálnymi výrubmi najväčšie starosti a s ktorými sme náš návrh po odbornej stránke intenzívne konzultovali. Vlastníci lesov sa nám zase sťažovali, že štát od nich pod hrozbou sankcií vyžaduje celý rad povinností, ale ochranu ich majetku im zabezpečiť nedokáže.

Poslanec ĽS Naše Slovensko Stanislav Mizík pri prerokovávaní tohto návrhu zákona pripomenul členom strany Smer-SD, aby pri svojom hlasovaní mysleli na predvolebný sľub svojho predsedu Roberta Fica, ktorý už pred voľbami v roku 2002 sľuboval, že ak bude vo vláde, tak zlodeji so sekerou nebudú silnejší ako zákon. Doteraz však svoj sľub nesplnil.

Štandardné politické strany sa však v parlamentnom hlasovaní postavili opäť na stranu asociálov a nie na stranu poškodených. Náš návrh nepodporila ani jedna zo strán SMER, SAS, SNS, MOST či OĽANO (výsledky hlasovania nájdete tu). Väčšina z nich hlasovala dokonca proti! Tento náš návrh zákona neprešiel, lebo zatiaľ nemáme v NR SR dostatok poslancov. Žiaľ, kým získame viacero poslaneckých miest, tak slovenské lesy pri cigánskych osadách sa budú aj naďalej meniť na pusté pláne.

Milan Mazurek
poslanec Národnej rady Slovenskej republiky