Kaliňák vyčlenil 10 miliónov eur na cigánske hliadky. Ako budú členovia hliadok dokladovať, že sú Cigáni?

Poslanec Stanislav Drobný sa pýta ministra Kaliňáka: Ako budú členovia „rómskych hliadok“ dokladovať, že sú Rómovia?

Poslanec Stanislav Drobný z ĽS Naše Slovensko sa v parlamente pýtal ministra vnútra Róberta Kaliňáka na projekt takzvaných „rómskych hliadok“. Na tento projekt bolo vyčlenených 10 miliónov eur, ale nie je vôbec jasné ako budú členovia týchto hliadok vyberaní, aké musia spĺňať podmienky, či budú musieť absolvovať nejakú odbornú prípravu a ako budú vlastne dokladovať, že sú Rómovia.

Poslankyňa Grausová sa pýta ministra Kaliňáka: Prečo NAKA nezasahuje voči skutočným ľavicovým extrémistom?

Pani poslankyňa Natália Grausová sa ministra vnútra zase pýtala prečo NAKA nezakročila proti hanobeniu slovenského národného symbolu a proti podnecovaniu k násiliu voči skupine osôb, ktoré sa dialo 11. marca 2017 na demonštrácii so vzletným, no klamlivým názvom „Protifašistický pochod“. Na tejto demonštrácii sa objavili transparenty hanobiace slovenský štátny znak, ale aj transparenty, ktoré sa politikom ĽS Naše Slovensko vyhrážali šibenicou. Inokedy hyperaktívni členovia protiextrémistickej zložky NAKA (Národnej kriminálnej agentúry) však na takéto prejavy extrémizmu nijako nereagovali. Je možné, aby sa dnes na Slovensku niekto niekomu verejne beztrestne vyhrážal smrťou?

Poslankyňa Grausová sa pýta ministra Maďariča: Akou sumou podporilo ministerstvo kultúry protikresťanské predstavenia?

Ďalšie otázky pani poslankyňa Grausová smerovala na ministra kultúry. Konkrétne sa ho pýtala na prípady možného hanobenia kresťanských symbolov v divadelnej hre „Natálka“ a pri propagácii filmu „Únos“. V divadelnej hre „Natálka“ sa totižto podvedome prezentovalo spájanie náboženských symbolov (socha Panny Márie) so symbolmi nemeckého nacizmu. Podobne sa symboly kresťanské, ale aj štátne, znevažovali pri propagácii filmu „Únos“. Oba tieto počiny boli z časti financované ministerstvom kultúry, preto pani poslankyňa Grausová požiadala ministra kultúry Mareka Maďariča o vysvetlenie a presné vyčíslenie finančnej podpory pre tieto dva projekty.