Retušovanie kresťanských krížov je retušovaním našej histórie

lidl-vymazane-krize

Ostrov Santorini so svojimi krásnymi kostolmi týčiacimi sa vysoko nad morom je jedným z ikonických symbolov Grécka. Práve fotografiu kostolov z ostrova Santorini použil aj obchodný reťazec Lidl na propagáciu gréckych výrobkov, ktoré v rámci takzvaného „Gréckeho týždňa“ predával vo svojich pobočkách po celej Európe. Nad čím však ostáva rozum stáť je skutočnosť, že v nemeckej centrále Lidlu dali z fotografie týchto kostolov odstrániť kríže. Vyretušovaný obrázok kostolov bez krížov potom prevzali predajne Lidlu po celej Európe do svojich letákov. To vyvolalo nevôľu, na ktorú Lidl reagoval vyhlásením, že kríže z kostolov vymazal preto, lebo chcel byť nábožensky neutrálny.

Čo však v skutočnosti manažéri Lidlu takýmto upravovaním reality vlastne sledovali? V atmosfére šialenej a paranoidnej politickej korektnosti sa jednoducho báli, že by „tolerantných“ moslimov v Európe mohli kríže na kostoloch nejakým spôsobom iritovať, a tak ich preventívne vymazali. No prečo by moslimom mali vadiť kresťanské kríže? Veď celá plejáda bruselských politikov sa nás snaží presvedčiť o tom, že moslimskí prisťahovalci sú náramne tolerantní. Alebo to s tou moslimskou toleranciou nie je až tak úplne pravda? Možno sú umiernení a mierumilovní len do takej miery, ako moslimskí Albánci, ktorí sa ihneď po získaní nadvlády nad Kosovom pustili do ničenia kresťanských chrámov, z ktorých ako prvé povylamovali práve kríže.

Lidl ukázal, kam až môže politická korektnosť vo svojej absurdnosti zájsť. Meniť realitu, mazať históriu, potlačovať európsku identitu – a to všetko len preto, aby sa vyšlo v ústrety stále narastajúcej moslimskej komunite v Európe. Nie moslimovia sa musia prispôsobovať európskym pomerom, ale Európa sa prispôsobuje moslimom. Otázka však znie, čo náš čaká ďalej v rámci pretekov v politickej korektnosti? Dnes niektorých ľudí iritujú kresťanské kríže na obrázkoch. Budú im zajtra vadiť aj reálne kríže na kostoloch? Začneme potom „retušovať“ históriu aj realitu a kríže zbúrame? Naozaj sa obávam kam až tieto preteky v ústupkoch voči moslimským prisťahovalcom môžu zájsť.

Ukazuje sa, že politická korektnosť je vo svojej podstate len sofistikovanejšia forma diktatúry jedného názoru. Aj preto je v dnešnej dobe dôležité nebáť sa postaviť na obranu kresťanských hodnôt a histórie aspoň tak, ako to urobili mnohí Európania, keď Lidl retušoval kresťanské kríže z kostolov. Veď to, čo spravil Lidl v rámci tzv. politickej korektnosti nie je iba retušovanie kríža na obrázku, ale je to aj retušovanie našej histórie, kultúry a našich náboženských tradícií. Tak, ako si nesmieme nechať vymazať kríže z fotografií kostolov na gréckom ostrove Santorini, tak si kríž nesmieme nechať vymazať ani z našej kultúry a histórie, ktorú po stáročia formovala práve kresťanská viera.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
podpredseda ĽS Naše Slovensko