Iba voliť nestačí

Ako sa stretávam s ľuďmi a počúvam ich každodenné starosti, tak rovnako vnímam ich postoje a názory na dnešnú politiku, ktorá sa podľa drvivej väčšiny uberá smerom, ktorý tu nikto po novembri 1989 nechcel. Slovenský národ, ľudia, ktorí tu odpradávna žili a žijú, bol vždy národom skromným, pracovitým a slušným. Trendy, ktoré sa plazivo po novembri 1989 implementovali v slovenskej spoločnosti mnohých pohltili, avšak väčšiu časť slovenskej populácie iba znechutili. Začiatok roka 2016 bude v znamení volieb. Čo to pre bežného slovenského človeka znamená? Jediné, ešte ako tak demokratické právo rozhodovať o osude svojom, ako aj o osude celej slovenskej spoločnosti. Iba voliť však už nestačí. Je potrebná hlboká sebareflexia celej spoločnosti kam sa za tých 26 rokov posunula.


Nadávame na politikov, že rozpredali naše bohatstvo, ktoré budovali naši otcovia a naše matky. Nadávame na politikov, že kradnú. Nadávame na politikov, ktorí namiesto toho, aby sa starali o národ, plnia svoje vrecká. Kto je však za túto situáciu zodpovedný? Sme to predsa my všetci, ktorí sme to umožňovali!

My sme však aj tí, ktorí majú možnosť rozhodovania. Práve preto iba voliť nestačí! Každý jednotlivec sa musí hlboko zamyslieť a nebáť sa. Konzervativizmus je na Slovensku hlboko zakorenený a inštinktívne sa bojíme akejkoľvek zmeny, čo je v konečnom dôsledku dobré, avšak v dnešnej situácii kontraproduktívne. Je potreba zmeny fungovania slovenskej politiky. Nie že by nefungovala, ona funguje, ale iba pre vybrané skupiny ľudí. Zamyslime sa. Priestor na vyjadrenie svojich myšlienok a politických cieľov dostávajú dopredu cielene vybrané skupiny vyvolených politikov. V dennej tlači, rozhlase, televízii, je podsúvaný rovnako cielene vybraný názor bez akejkoľvek oponentúry. Rovnakí majitelia médií. Rovnakí politici donekonečna presviedčajúci o niečom, o čom nie sú ani sami presvedčení. Volebné prieskumy agentúr blízkych politickým subjektom za žiadnu cenu nepripustia možnosť zmeny politického smerovania Slovenska. Týmto neinformujú o skutočných náladách v národe. Podsúvajú iba to, čo sa hodí politickým kšeftom a povolebným kalkuláciám. Preto už iba voliť nestačí. Treba začať myslieť. Prebrať sa z letargie a konať. Každý musí začať od seba. Mnohí si povedia, odvolím a aj tak sa nič nezmení. Prídu druhí a budú kradnúť rovnako.

No ak toto bude každý z nás tvrdiť, naozaj sa nič nezmení. Nie, nebojme sa. Do politiky na Slovensku treba priniesť novú krv, nové, avšak na kresťanských hodnotách založené myslenie. Verte mi, že už dnes sa mnohí politickí nominanti s obavami pozerajú na nedeľu 6. marca 2016, kedy budú známe výsledky hlasovania. Blíži sa koniec kšeftov, rozhadzovania, dosadzovania pohodlných a aj vyhadzovania nepohodlných. Stačilo bratia a sestry. Premýšľajme, analyzujme. Už iba voliť nestačí. Treba začať myslieť.

 Mgr. Miroslav Šuňal
kandidát na poslanca NR SR
Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko