V Ružomberku sme si pripomenuli výročie narodenia Andreja Hlinku

Andrej Hlinka, Ružomberok, 2017 (1)

27. september 2017, Ružomberok. Na jednej strane úplne obyčajný pracovný deň, na druhej strane výnimočný. Pretože práve v tento deň, presne pred 153. rokmi sa narodil v bežnej slovenskej roľníckej a robotníckej rodine výnimočný chlapec. Veľký rodoľub, národovec, kňaz, politik, obranca a bojovník slovenského národa, Vodca a Otec národa – Andrej Hlinka. Jedna z najvýraznejších osobností slovenských dejín. Človek z mäsa a kostí ako každý iný a predsa tak výnimočný a odlišný.

Synonymom mena Andrej Hlinka kľudne môže byť odvaha, či odhodlanie. Aj napriek tomu, že trikrát bol, po dobu 40 mesiacov, uväznený v žalároch len za obranu slovenského národa, len za to, že sa postavil na stranu pravdy a svojho presvedčenia a aj napriek tomu, že bol veľakrát zrazený na kolená, vždy sa postavil a ešte mohutnejšie bojoval svoj politický zápas v mene národa slovenského. Prínos Andreja Hlinku z historického, ideologického, či národného významu je nesporný. Svojim životom, počas ktorého už v mladom veku pozdvihol z prachu národnú hrdosť a sebazáchovu, stal sa symbolom národného odboja, ktorý po rokoch opäť zodvihol slovenskú vlajku hrdo nad hlavu. A Andrej Hlinka túto zástavu niesol až do svojho konca, kedy opustil pozemský svet. Počas celého života neustúpil ani o krok a zaslúžil sa o vytrhnutie z područia maďarského, neskôr z područia pražského a mimoriadne sa zaslúžil o autonómiu Slovenska a neskôr aj  samostatnosť, ktorej sa už nedožil, keďže svoj boj čestne a hrdo dobojoval pár mesiacov predtým.

Ružomberok, mesto najviac späté s Andrejom Hlinkom, v minulosti nazývané aj Hlinkograd, stal sa 27. septembra 2017 miestom, kde sa konala spomienka na túto najväčšiu osobnosť našich dejín. Na námestí Andreja Hlinku, nad mauzóleom, kde ležalo telo zosnulého Andreja Hlinku (1938 – 1945), oproti mestskému úradu, vtedajšej fary, kde zomrel Andrej Hlinka a vedľa školy – gymnázia, ktoré stojí, ako veľa iných vecí, vďaka zásluhe Andreja Hlinku, sme sa stretli a spoločne si pripomenuli odkaz Andreja Hlinku.

S prejavmi vystúpil Michal Buchta – predseda okresnej organizácie ĽS Naše Slovensko Ružomberok, Mgr. Ivan Pavlisko – slovenský umelec a buditeľ a Milan Mazurek – poslanec NR SR. Všetky tri prejavy sa niesli v duchu vyzdvihovania a kladenia dôrazu na dôležitosť Andreja Hlinku v zápase o slovenský národ a zároveň apelovania pokračovať v začatom boji o slovenský národ, ktorý je dnes opäť ohrozovaný vonkajším aj vnútorným nepriateľom. Po prejavoch nasledoval akt kladenia venca, ktorého sa ujal žilinský krajský predseda ĽS Naše Slovensko – Andrej Medvecký, a ktorým bola zároveň naša spomienka ukončená.

Všetkým zúčastnením ďakujeme a celému svetu odkazujeme, že ostávame verní odkazu Andreja Hlinku a z tejto cesty neustúpime, nech sa deje, čo sa deje.

Za Boha život, za národ slobodu!

Michal Buchta
predseda okresného klubu
ĽS Naše Slovensko – Ružomberok