V NR SR sme predložili návrh zákona na podporu slovenských výrobcov

Potravinová sebestačnosť Slovenska je už len minulosťou. Dlhodobé negatívne trendy v potravinárskej výrobe ilustrujú napríklad počty hospodárskych zvierat chované na Slovensku. Za posledných 40 rokov klesol celkový počet hovädzieho dobytku o viac ako 70 % a celkový počet ošípaných o takmer 80 %. Slovenské obchody prevalcovali zahraničné výrobky. Potraviny, ktoré sme v minulosti vyvážali, dnes dovážame v neporovnateľne väčších objemoch. Aj školy či domovy sociálnych služieb musia často uprednostniť zahraničné potraviny, ktoré sú neraz druhotriednej kvality, pred domácimi výrobcami zo Slovenska. Prikazuje im to zákon o verejnom obstarávaní, podľa ktorého totiž nie je možné pri nákupe požadovať výrobky  a potraviny slovenského pôvodu.

Aj na úrade Banskobystrického samosprávneho kraja sme sa streli s prípadom, že keď sme vo verejnom obstarávaní požadovali, aby potraviny do krajských škôl pochádzali zo Slovenska, tak sa nám Úrad pre verejné obstarávanie vyhrážal pokutou až do výšky 200 tisíc eur. A to len za to, že sme chceli, aby deti na školách jedli najmä slovenské potraviny. Prečo by v slovenských školách mali deti jesť brazílske kurence, belgické vajcia alebo piť poľské mlieko?

Poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko preto do NR SR predložili novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá by umožnila verejným obstarávateľom zohľadniť aj to, či sa daný výrobok vyrobil na Slovensku. Považujeme za legitímne, aby mali verejní obstarávatelia možnosť žiadať v súťaži dodanie výrobkov slovenského alebo regionálneho pôvodu. Umožnenie aplikácie takejto podmienky vo verejných obstarávaniach by malo za následok zvýšenie spotreby a tým aj domácej výroby, čo sa v konečnom dôsledku prejaví pozitívne aj na zamestnanosti a celkovom výkone ekonomiky. Vládni politici by sa nemali pýšiť tým, koľkých zahraničných investorov na Slovensko dotiahli. Mali by sa pýšiť v prvom rade tým, že vytvorili priaznivé ekonomické prostredie pre rast, prosperitu a následnú medzinárodnú expanziu slovenských firiem. A práve aj to bol jednej z cieľov nami predloženej novely zákona.

Slovenským výrobcom sa totiž zo strany žiadnej vlády nedostávalo ani zďaleka takej podpory, ako mnohým zahraničným „investorom“. O nutnosti podpory pre slovenských výrobcov hovorí nejedna politická strana. Dokonca aj súčasná vládna koalícia si podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva dala do svojho vládneho programu. V skutočnosti však žiadne opatrenia či návrhy od týchto strán neprichádzajú. Dokonca aj náš návrh, ktorý by konkrétnym spôsobom podporil slovenských výrobcov, poslanci štandardných politických strán (Smer, SNS, Most-Híd, OĽaNO, SaS) odmietli čo i len posunúť do druhého čítania (výsledky hlasovania nájdete tu). To svedčí o tom, že ich záujem pomôcť slovenských výrobcom je v skutočnosti iba pretvárka.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR