Pomáhať rečami nestačí, koalícia odmietla náš návrh na zvýšenie investícií pre východ

Hospodárska politika súčasných vládnych sociálnych demokratov je plná bizarných javov. V nedeľu premiér v televízii oznámi divákom, že Slovensku sa výnimočne darí, rastú reálne mzdy, klesá nezamestnanosť a znižujeme deficit verejných financií. V pondelok ale minister financií zverejní, že štát si požičiava ďalšiu miliardu eur. V utorok oznámi výrobca televízorov, že ruší fabriku, lebo sa mu skončili daňové prázdniny. V stredu vyráža vláda do východných okresov a sľubuje, že napumpuje do hladových dolín milióny, aby ľudia nepoutekali na západ. Vo štvrtok ale minister sociálnych vecí predkladá zákon o tisíc eurových príspevkoch pre tých, čo sa presťahujú na západ. V piatok na tlačovke minister školstva objaví Ameriku a po desiatich rokoch ničnerobenia zakladá duálne školstvo, aby mal kto vo fabrikách robiť. V sobotu však schvaľujú úrady práce povolenia pre pracovné agentúry, aby sem dovliekli tisícky zahraničných nízkovalifikovaných robotníkov, lebo za tie reálne nízke mzdy už nechce nikto robiť. A v nedeľu zase premiér v televízii oznámi, že sa nám darí ešte viac a že na Slovensko príde ďalší zahraničný investor, ktorý dostane nové daňové prázdniny, nové investičné stimuly a nových balkánskych robotníkov. A tak ďalej dokola a dokola.

Ale keď prídu poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko s nápadom, ako do chaosu vniesť aspoň trochu zdravého sedliackeho rozumu a navrhnú užitočnú zmenu v zákone o investičnej pomoci, vládna koalícia sa vyparí zo sály a vzápätí zákon neprejde. Darmo náš poslanec Martin Beluský zdôvodňuje, že ide o to, „aby mohol štátnu investičnú pomoc získať len taký prijímateľ, ktorý plánuje zrealizovať investičný zámer minimálne v jednom z najmenej rozvinutých okresov na Slovensku“.  Hovorí to prázdnym stoličkám.

Ani slová Mariana Kotlebu „naša novela zákona o investičnej pomoci má za cieľ znova o kúsok viac spraviť zo štátu dobrého hospodára“ nikoho nezaujímajú. Reaguje len Milan Mazurek, že v prípade umiestnenia firmy Jaguar Land Rover do Nitry sa občania poskladali na 500 miliónový investičný stimul pre zahraničnú korporáciu a následne pre prácu cudzincov v našom vlastnom štáte.

Výsledkom našej snahy je, že za novelu zahlasuje len 22 poslancov. Dalo by sa pochopiť, že niektorí sa z čisto politických príčin nepridajú a zdržia sa. Ale keď ich 25 hlasovalo dokonca proti? Kto a ako hlasoval si pozrite tu.

A potom v nedeľu v televízii budú zase politici zo starých štandardných strán pekne spolu hodinu rozprávať, ako treba zmenšovať regionálne rozdiely a pomáhať menej rozvinutým okresom. Škoda, že v tej chvíli im žiadny redaktor nepripomenie ako hlasovali a že pomáhať rečami nestačí.

Na záver ešte jeden citát z parlamentnej rozpravy od kotlebovcov, ktorí vraj nerozumejú ekonomike:  „Poskytovanie investičnej pomoci zo strany štátu je mimoriadne drahý nástroj a preto by mal byť využívaný sporadicky a veľmi racionálne. Nesprávne alokovaná investičná pomoc do vysoko rozvinutých regiónov môže zdeformovať zdravé trhové prostredie natoľko, že investičná pomoc bude vo svojom konečnom dôsledku kontraproduktívna.“

Ing. Marek Belák
Asistent poslanca NR SR Milana Uhríka
Člen odborného tímu ĽS Naše Slovensko pre hospodárstvo a financie