ĽS Naše Slovensko podala svoj prvý návrh zákona, ktorý zruší financovanie strán zo štátneho rozpočtu

Návrh zákona kopie19. mája 2016 podali poslanci NR SR za ĽS Naše Slovensko prvý návrh zákona. Ten má úplne zrušiť financovanie politických strán zo štátneho rozpočtu, čiže z peňazí daňových poplatníkov. Návrh zákona vychádza z volebného programu ĽS Naše Slovensko a je dôkazom toho, že naše predvolebné sľuby myslíme vážne. Už na najbližšej júnovej schôdzi NR SR sa ukáže ako sa postavia ostatné politické strany k šetreniu verejných financií v prospech občanov, o ktorom tak často hovoria. Uvidíme či bude pre nich viac osobný prospech alebo záujmy slušných ľudí.

„Rozkrádanie a plytvanie verejných financií je hlavnou príčinou toho, že na Slovensku dnes chýbajú peniaze  v podstate už na všetko. Kým mnohé slušné rodiny žijú v otrasných podmienkach, zlodeji z vlády si užívajú nevídaný luxus, a paraziti majú všetko zadarmo. Z našich daní.“ Takto začínal úvod k prvému bodu volebného programu ĽS Naše Slovensko. Ako parlamentná strana dnes ideme tento bod napĺňať v praxi.

Hoci je stav verejných financií katastrofálny, čo dokazuje neustále rastúci verejný dlh, presahujúci už viac ako 42 miliárd eur, politické strany dostali príspevky zo štátneho rozpočtu v sume, ktorá len v rokoch 2012-2016 prevýšila 45 miliónov eur! Po posledných parlamentných voľbách pritom dostanú strany ďalších 60 miliónov eur! Vzhľadom na akútny nedostatok peňazí na školstvo či zdravotníctvo je takéto plytvanie peňazí daňových poplatníkov nehorázne.

Názor, že financovanie politických strán zo štátneho rozpočtu bráni korupcii, neobstojí. Ako sa totiž uvádza v dôvodovej správe k návrhu zákona ĽS Naše Slovensko: „Ani zvýšenie, ani udržanie súčasnej úrovne štátnych príspevkov politickým stranám, nezaručí odolnosť proti korupcii, pretože tá vychádza z charakteru ľudí. Charakter rozhoduje.“  

ĽS Naše Slovensko je presvedčená, že: „Činnosť politických strán a hnutí by mala byť financovaná výlučne z dobrovoľných príspevkov členov a sympatizantov, ktorí súhlasia s hodnotovou a programovou orientáciou daného politického zoskupenia.“

Ako sme avizovali už krátko po voľbách, ĽS Naše Slovensko bude prvou politickou stranou, ktorá sa vzdá štátnych príspevkov, ak zrušenie týchto príspevkov podporia aj ostatné parlamentné politické strany. Náš návrh na zrušenie štátnych príspevkov má NR SR na stole. Je teda len na ostatných stranách či sa postavia na stranu slušných ľudí alebo na stranu svojich osobných a finančných záujmov.