V Ružomberku sme zapálili Vatru zvrchovanosti

V sobotu 14. júla okresná organizácia ĽS Naše Slovensko – Ružomberok zorganizovala kultúrno-spoločenské podujatie pod názvom Vatra zvrchovanosti. Práve v tomto období sa každoročne od roku 1992 zapaľujú tzv. vatry zvrchovanosti, pripomínajúc podpísanie deklarácie zvrchovanosti, ktorá bola predzvesťou obnovy slovenskej štátnosti.

Hlavnou myšlienkou tohtoročnej vatry zvrchovanosti v našom podaní však bolo poukázanie na opätovnú stratu zvrchovanosti a potrebu zmeniť tento stav. Symbolicky sme teda zapálili vatru za zvrchovanosť, ktorá mala symbolizovať iskru, ktorá sa rozhorí v oheň. Iskru, ktorú sa snažíme rozdúchať v srdciach slovenských občanov, aby sa rozhorela v plameň, ktorý nezahasí ani dážď, no v dnešnej dobe ani hrozba a perzekúcie, cez ktoré sa snažia umlčať zápal a odhodlanie slovenských rodoľubov. Slávnostne túto vatru spoločne zapálili podpredseda strany a zároveň poslanec NR SR Ing. Martin Beluský, PhD. a žilinský krajský predseda Andrej Medvecký.

Zapálenie vatry však bolo len vyvrcholením celodennej udalosti, ktorá bola venovaná hlavne deťom. Počas celého dňa mali pripravený bohatý rodinný program. Tí najmenší si svoje sily zmerali v rôznych súťažiach či olympiáde, ale vyblázniť sa mohli aj v skákacom hrade. Mimo toho mali k dispozícii aj cukrovú vatu, maľovanie na tvár, balóny s héliom a sladké odmeny a ceny, ktoré vyhrávali v súťažiach. Najviac sa však deťom a snáď aj dospelým, páčil tzv. živý dinosaurus, skvelá a jedinečná atrakcia svojho druhu na Slovensku, ktorá bola v Ružomberku úplne po prvýkrát.

Aj napriek nie práve ideálnej predpovedi počasia, ktoré nás počas programu aj zastihlo, sa tejto udalosti zúčastnili stovky ľudí, čo nás nesmierne teší. Je to dôkaz toho, že ani systémové perzekúcie, obvinenia, zastrašovanie, či osočovanie nezaslepia ľudom oči. Každý deň cítiť silnejúcu podporu od ľudí a radosť detí zo zorganizovania krásneho dňa je pre nás hnacím motorom organizovať podobné podujatia pre celé rodiny aj v budúcnosti.

Michal Buchta
predseda okresnej organizácie Ružomberok
ĽS Naše Slovensko