Navrhli sme zákon, ktorý mal vrátiť objektivitu do vysielania RTVS

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) by mala byť verejnoprávna a nezávislá inštitúcia. Aj samotný zákon o RTVS hovorí, že úlohou tejto inštitúcie je poskytovať nestranné, overené, neskreslené a vyvážené informácie o dianí v Slovenskej republike i v zahraničí. V skutočnosti však o vyváženosti v RTVS však nemôže byť ani reč.  Dôkazom je skutočnosť, že poslanci ĽS Naše Slovensko dostávajú v publicistických a spravodajských reláciách „verejnoprávnej“ RTVS len minimálny priestor.

Konkrétnym príkladom nevyváženosti v RTVS je politicko-diskusná relácia „O 5 minút 12“, do ktorej bol od parlamentných volieb v marci 2016 pozvaný zástupca ĽS Naše Slovensko len jeden jediný krát. To ale v žiadnom prípade nezodpovedá počtu poslaneckých mandátov, ktoré naša strana získala. Vedenie RTVS našu stranu jednoducho dlhodobo ignoruje a do politických diskusií náš nepozývajú! Je im pritom jedno, že aj naši voliči prispievajú koncesionárskymi poplatkami na chod RTVS.

Do parlamentu sme preto predložili novelu zákona o RTVS, ktorá by od vedenia RTVS vyžadovala vytvoriť vo vysielaní podmienky pre proporcionálne zastúpenie reprezentantov všetkých politických strán, ktoré majú zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky. Veď predsa proklamovaná objektivita verejnoprávnej televízie nemôže vyzerať tak, že strany, ktoré získali menej poslaneckých kresiel ako ĽS Naše Slovensko, dostanú v RTVS desaťnásobne viac priestoru.

graf-o-5-minut-12

Naša novela zákona o RTVS by priniesla presnejšiu definíciu vyváženosti a plurality v spravodajských a publicistických reláciách vysielaných v RTVS. Chceli sme len to, aby nám aspoň verejnoprávna televízia dala primeraný priestor na prezentáciu nášho programu a obranu pred rôznymi útokmi voči našej strane.

O férovú politickú súťaž však ostatné parlamentné strany evidentne nemajú záujem, keďže našu novelu zákona o RTVS nepodporili (výsledky hlasovania nájdete tu). Je jasné, že o našej strane sa týmto politikom najlepšie diskutuje v reláciách, kde nemáme žiadne zastúpenie, a tak sa nemôžeme brániť. Títo politici by však nemali zabúdať na to, že túto do očí bijúcu neobjektívnosť médií na Slovensku si začína všímať čoraz viac občanov.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko