Marian Kotleba: O ústavných sudcoch nesmie rozhodovať ani Kiska, ani Fico! Musí ich voliť celý parlament

V utorok 23. októbra 2018 prebehla v slovenskom parlamente tvrdá politická diskusia o zmene spôsobu voľby ústavných sudcov. Títo sudcovia sú pre štát mimoriadne dôležití, pretože slúžia ako najvyššia ochrana ústavných práv všetkých občanov.

ĽS Naše Slovensko podporuje aktualizáciu spôsobu voľby ústavných sudcov, avšak len takým spôsobom, aby bola zvýšená úroveň demokracie a ochrany práv ľudí na Slovensku. Preto sme v prvom rokovaní v NR SR pomohli počas priebežného hlasovania posunúť do ďalšieho čítania vládny návrh, ktorý by voľbu ústavných sudcov zmenil. Týmto gestom sme ostatným stranám v parlamente ukázali, že spolu máme dostatok hlasov na to, aby sme voľbu ústavných sudcov dokázali zmeniť. Na to, aby sme hlasovali za celkové prijatie novely Ústavy sme však mali 3 požiadavky:

  1. Aby sa ústavní sudcovia volili ústavnou väčšinou poslancov v parlamente a aby z procesu voľby sudcov vypadol agent Andrej Kiska. Zároveň sme však trvali na odstránení právnej kľučky navrhovanej vládnou koalíciou, prostredníctvom ktorej by sa ústavným sudcom mohol stať Robert Fico alebo Robert Kaliňák. Odmietali sme hlasovať za novinku, aby mohla vládna koalícia predkladať prezidentovi na výber len dvojicu vládnych kandidátov na jedno miesto sudcu. Presne to sa totiž v pozmeňovacom návrhu snažil nenápadne podsunúť na schválenie poslanec SMERu (viď bod 1.6 pozmeňovacieho návrhu). V žiadnom prípade nedovolíme, aby ľudia, ktorí rozkradli a zapredali štát utiekli pred zodpovednosťou a spravodlivosťou na nedotknuteľný Ústavný súd.
  2. Aby bol vek sudcov obmedzený od 40 do 75 rokov.
  3. Aby Andrej Danko stiahol z rokovania protislovenskú definíciu antisemitizmu.

Žiaľ, vládna koalícia v opakovanej rozprave nevyhovela ani jednej našej podmienke, a tak sme novelu Ústavy nakoniec v záverečných hlasovaniach nepodporili.

Naša taktika v hlasovaní však pomohla odhaliť skutočnú tvár nielen vládnej koalície, ale aj zvyšku opozície. Predstaviteľov strán SaS a OĽaNO chytil priam amok, keď zistili, že zmenu voľby ústavných sudcov dokážeme schváliť aj bez ich hlasov. Dúfali, že v zákulisí sa im podarí so SMERom dohodnúť nejaké kšefty. Nevyšlo im to, a tak začali kypieť a obviňovať nás, že určite máme so SMERom tajnú koalíciu. Keď sme však nakoniec za návrh vládnej novely ústavy nezahlasovali, tak s rovnako absurdnými obvineniami prišli politici zo SMERu. Tí nás pre zmenu začali obviňovať, že určite si nás kúpil Kiska a opozícia.

Realita je pritom oveľa priamočiarejšia. V ĽS Naše Slovensko hlasujeme za zákony vždy zásadne len podľa toho, či sú prospešné pre Slovensko a jeho obyvateľov. Naši poslanci sa nedajú ani kúpiť, ani zastrašiť.

Zmena voľby ústavných sudcov neprešla a naďalej tak zostáva v platnosti súčasný systém voľby ústavných sudcov. Nie je pravda to, čím teraz strašia niektorí SMERáci – že Kiska si môže dosadiť na Ústavný súd svojich liberálnych sudcov. Prezident môže totiž ústavných sudcov vymenovať len spomedzi tých kandidátov, ktorých mu navrhne vládna koalícia. To znamená, že ak vládna koalícia navrhne Kiskovi liberálnych kandidátov, tak na Ústavnom súde budú zrejme liberáli. Ale ak vládna koalícia navrhne Kiskovi len skutočných vlastencov, tak Kiska bude môcť vybrať sudcov len spomedzi týchto vlastencov.

V budúcnosti sa určite pokúsime presadiť zmenu voľby ústavných sudcov tak, aby bola ešte viac demokratická, t.j. aby nových ústavných sudcov schvaľoval parlament ústavnou väčšinou. Na to však potrebujeme v nasledujúcich voľbách získať ešte viac poslancov. Nebojte sa postaviť za nás!

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR
podpredseda ĽS Naše Slovensko