V Ludrovej sme pre deti zorganizovali Rytiersky deň

20. júla 2019 sme v Ludrovej (okres Ružomberok) organizovali Rytiersky deň, ktorého program bol zameraný hlavne pre detské publikum. Už niekoľko dní pred dňom konania tohto podujatia niektoré osoby a médiá démonizovali toto podujatie a vyzývali k zákazu. Starosta obce Ludrová sa napokon postavil proti podujatiu, avšak poslanci obecného zastupiteľstva zvolali mimoriadne zasadanie a odhlasovali povolenie podujatia. Za to im patrí obrovská vďaka nie len od nás, ale hlavne od všetkých detí, ktoré mohli aj vďaka nim zažiť tento krásny deň.

Aj napriek tomu, že už pred začiatkom sa spustil intenzívny dážď, kvôli ktorému sme museli mierne posunúť začiatok, množstvo ľudí sa nedalo odradiť, ani nepriaznivým počasím, ani zastrašovaním. Napokon sa vyčasilo a zasvietilo nám aj slnko a tak Rytiersky deň mohol začať. Do príbehu vtiahli prítomné deti kráľ a kráľovná, ktorých príchod ohlásil rytier. Kráľ vyrozprával príbeh, v ktorom sa deti dozvedeli, že zlá čierna kráľovná uniesla ich dcéru – princeznú. Kráľ s kráľovnou putujú po svete a hľadajú odvážne deti, ktoré sa pripoja k ich družine a pomôžu premôcť zlú kráľovnú.

Na preverenie zdatnosti, šikovnosti, vzdelania a iných dôležitých schopností nádejných rytierov boli pripravené súťaže. Kráľovná preverila vedomosti, rytier otestoval ostrostrelcov z kuše, kuchár vyskúšal kráľovských ochutnávačov, lesná víla preverila šikovnosť a rýchlosť na prekážkovej dráhe, dvorný šašo hod na cieľ, popoluška dohliadala na hod na plechovky s vyobrazením draka.

Tí, ktorí zdolali všetky súťažné nástrahy, boli následne pasovaní za kráľových rytierov a rytierky. Vďaka nim sa napokon podarilo poraziť čiernu kráľovnú a vyslobodiť princeznú. Odmenu im doniesol maskot Kocúr v čižmách.

Mimo toho si deti mohli zaskákať na skákacom hrade, vyskúšať lukostreľbu, posilniť sa cukrovou vatou a iné.

Krásnym bodom programu bolo predstavenie divadelno-šermiarskej skupiny, ktorá ukázala deťom, ako rytieri narábali s mečom. Svoju zručnosť predviedli aj dobrovoľní hasiči z Ludrovej, ktorí prišli uhasiť pripravený oheň.

Obrovské ďakujem patrí všetkým, ktorí sa podieľali na tomto krásnom dni. Dobrovoľným hasičom a šermiarskej skupine za to, že nepodľahli tlaku a prišli deťom vyčarovať úsmev na tvár a zanechať v nich krásny zážitok, harmonikárovi, ktorý sa postaral o výbornú atmosféru medzi dospelými, bratom Valáškovcom, Radovanovi Likavcovi a ďalším Ludrovcom, ktorí nám veľmi pomohli, no aj členom ĽS Naše Slovensko, ktorí zabezpečovali priebeh a fungovanie celého dňa.

Detská radosť a spokojnosť je však najkrajším poďakovaním pre všetkých, ktorým to poďakovanie patrí. Už teraz sa tešíme na ďalšiu podobnú akciu.

A pre tých, ktorí bojovali proti našej akcii a snažili sa ju prekaziť odkazujeme, že sa na nich nehneváme, pretože každý robí chyby a v mene kresťanského učenia im odpúšťame. A ak by chceli v budúcnosti organizovať niečo pre deti, radi im s tým pomôžeme.

Michal Buchta
oblastný predseda Severoslovenského krajského klubu
ĽS Naše Slovensko