V Šuranoch sme si uctili pamiatku Márie Kokošovej

surany2016-1

Dňa 25. decembra 2016 sme si v Šuranoch uctili pamiatku Márie Kokošovej. Tá sa pred 78 rokmi stala obeťou hortyovských maďarských žandárov na vtedy násilne odtrhnutom území Slovenska. Hortyovský režim nariadil vo všetkých kostoloch odtrhnutého územia spievať maďarskú hymnu. Slovenská nebojácna omladina spievať maďarskú hymnu odmietla a namiesto toho spievala slovenskú hymnickú pieseň „Hej, Slováci!“. V najkrajší deň roka, kedy oslavujeme narodenie Božieho syna, krutí maďarskí žandári začali strieľať do vychádzajúceho davu z kostola. Na zem padla vtedy len 19 ročná Mária Kokošová, ktorá na mieste zahynula.

Zúčastnili sme sa sv. omše v kostole Sv. Štefana, ktorá bola odslúžená za Máriu Kokošovú. Pri miestnom pomníku sme vzdali česť všetkým bojovníkom za Slovenský národ a pripomenuli paralelu medzi násilným odtrhnutím časti Slovenska a súčasnou okupáciou Slovenska Európskou úniou.

Spomienkovú udalosť sme ukončili poklonou pri hrobe Márie Kokošovej, ktorý pri tejto príležitosti ĽS Naše Slovensko opravila.