Pripomenuli sme si 100. výročie smrti generála Milana Rastislava Štefánika

Pripomenuli sme si 100. výročie smrti generála Milana Rastislava Štefánika

4. mája 1919 tragicky zahynul astronóm, fotograf, letec, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska, diplomat a politik – Slovák Milan Rastislav Štefánik. Počas obdobia prvej svetovej vojny zohral veľkú úlohu pri formovaní spoločného Slovensko-českého štátu. Ako poďakovanie za jeho zásluhy voči Slovákom a Slovensku je pomenované štátne vyznamenanie Slovenskej republiky, Kríž Milana Rastislava Štefánika, medzinárodné letisko v Bratislave, akadémia ozbrojených síl Slovenskej republiky, veľké množstvo ulíc, námestí a škôl.

Presne na výročie jeho smrti sa na Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle konala spomienková udalosť za účasti najvyšších ústavných činiteľov, zástupcov politického, spoločenského a kultúrneho života, zástupcov cirkví, slovenských i zahraničných ozbrojených síl a všetkých tých, ktorí majú lásku k vlasti hlboko v srdci zakorenenú.

Tak, ako každý rok, aj my s v ĽS Naše Slovensko pripomíname výročie smrti Milana Rastislava Štefánika, pri ktorej mu z vďaky vzdávame hold za jeho obetavú prácu pre Slovenský národ. Bez jeho obetavosti a cieľavedomosti, láske k vlasti a životnému prístupu, ktorý nepoznal žiadne prekážky, by akékoľvek snahy o vlastnú suverenitu neboli nikdy naplnené. Jeho životný entuziazmus najviac vystihuje jeho citát: „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem.“.

Slávnostnú spomienku však znevážil ľahostajný prístup štátu a jeho predstaviteľov. Počas ceremónie viala na stožiari len jedna jediná slovenská vlajka! Nebyť prítomných roduverných Slovákov, ktorí si priniesli vlastné slovenské vlajky, bolo by na bradle viac zahraničných ako slovenských vlajok. Do vlastenectvom nabitej atmosféry nezapadol ani Andrej Kiska, dosluhujúci prezident SR, ktorého občania vypískali. Andrej Kiska dokonca ako jediný nespieval slovenskú hymnu! Takisto komické bolo sledovať príchod predsedu vlády Pellegriniho a ministra Lajčáka, ktorí prileteli na Bradlo prakticky z amerického Bieleho domu.

Aj po 100  rokoch od dodnes neobjasneného pádu lietadla Milana Rastislava Štefánika pri Ivanke pri Dunaji vidíme mnoho podobností medzi dňami vtedajšími a dnešnými. Vtedajšie Rakúsko – Uhorsko totiž v mnohom pripomína dnešnú centralizovanú Európsku úniu. Vlastenectvo bolo potláčané a kriminalizované tak vtedy, ako aj dnes. Ako keby sa história opakovala.

Každý nech si sám uváži, na ktorej strane by dnes stál náš veľký vzor – generál Milan Rastislav Štefánik.

Česť jeho pamiatke!

Ján Kecskés
poslanec NR SR