Mazurek na politickom súde, policajné razie a vražda novinára. Slovensko, kam speješ?!

V pondelok 26. februára sa začal politický súdny proces s Milanom Mazurekom. Dôvodom sú jeho výroky, ktoré uviedol v relácii „Debata na telefón“ Rádia Frontinus dňa 2.10.2016. Výroky Milana Mazureka z tejto relácie sú v obžalobe zostrihané a účelovo pospájané tromi bodkami tak, aby vytvárali zdanie iného kontextu, než bolo v relácii. Uvádzame ich tak, ako sú napísané v obžalobe prokurátora (vrátane pravopisných chýb):

 „…prioritná téma v súčasnosti pre mňa je…tá problematika cigánskeho teroru na východnom Slovensku“, „…poznáme tie prípady z východného Slovenska, kedy dospelí cigáni nahovoria maloletých – povedzme do trinásť rokov, ktorí nepodliehajú trestnej zodpovednosti, aby páchali rôznu trestnú činnosť…“

„…v Spišskej Belej je tá osobitná škola asi z 95 % tvorená týmto etnikom, keď sa tam otvorili dvere, vyleteli – bolo to jednoducho – ako keby sme boli v zoologickej záhrade…“

…keď hovoríme o… európskych fondoch… jedna z najbláznivejších čiastok, aké Róbert Fico za svoju kariéru dokázal vytvoriť… budem čerpať zo zdroja knihy prof. Surmánka z Prešovskej univerzity, ktorý je môj asistent a jasne sa tam uvádza, že Róbert Fico schválil na roky 2013 až rok 2020 nejaký Akčný plán rozvoja rómskej komunity, a na tento plán bolo použitých 300 mi. Eur! Opakujem – 300 mil. Eur z Eurofondov, ale aj čiastka nejakých 10 alebo 20 % je zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, z toho 150 mil. Eur sa použije iba na domy pre ľudí z týchto cigánskych komunít, z cigánskych osád, tzn. ľudí, ktorí pre náš národ, pre náš štátny rozpočet, pre našu kultúru neurobili nič; práve naopak – rozhodli sa žiť týmto asociálnym spôsobom života a vyciciavať náš sociálny systém, tak týmto ľudom vláda daruje 150 mil. EUR iba na ich bývanie… my to investujeme do ľudí, ktorí nám v budúcnosti neprinesú nič

Obžalobu proti Milanovi Mazurekovi vedie politický prokurátor Tomáš Honz. Mimochodom, je to ten istý prokurátor, ktorý zastavil trestné stíhanie voči novinárovi Arpádovi Soltésovi za jeho výroky o bielej spodine ako neopodstatnené.

Ako „znalec“ obžaloby dokazujúci „extrémistický“ charakter Mazrekových vyjadrení vystupuje absolvent Stredoeurópskej (Sorošovej) univerzity v Budapešti a bakalár politológie Max Steuer. Ten, hoci nie je oficiálne vedený v zozname súdnych znalcov, vypracoval pre obžalobu rozsiahly posudok, v ktorom napríklad vyčíta majorite na Slovensku, že doposiaľ nevytvorila dostatočné podmienky na inklúziu rómskeho obyvateľstva. Milanovi Mazurekovi vyčítal, že pri svojom vyjadrovaní v Rádiu Frontinus nedodržal odporúčania Európskej komisie proti rasizmu a intolerancii. Hoci sa vo svojom „posudku“ viackrát odvolával na „medziodborovú“ a „kontextuálnu“ analýzu, v skutočnosti sa venoval len kritickým vyjadreniam Milana Mazureka, ale jeho pozitívne a konštruktívne vyjadrenia, ktoré v relácii zazneli, v posudku účelovo zamlčal. V posudku takisto uvádzal historické výstrahy, že kam až môže kritika menšín zájsť, pričom upozorňoval na holokaust z 2. svetovej vojny.

Milan Mazurek preto podal námietku možnej zaujatosti „znalca“ Maxa Steuera, pretože nie je súdnym znalcom, iba absolventom Sorošovej univerzity v Maďarsku. V námietke sa Milan Mazurek spýtal „znalca“ aj na jeho etnický pôvod. Pri bežných (technických) znaleckých posudkoch by táto námietka bola prirodzene irelevantná, ale keďže tento posudok sa týkal výrokov ohľadne postavenia menšín na Slovensku, tak sudca túto námietku pripustil. Ak by sa totiž ukázalo, že znalec je napríklad z rómskeho etnika, tak by jeho zaujatosť mohla byť evidentná. „Znalec“ Max Steuer však na otázku svojho etnického pôvodu neodpovedal.

Na súde sa takisto prehrávala celá sporná relácia z rádia Frontinus. Nezostrihaná. Tak, aby bolo vidieť rozdiel medzi Mazurekovými výrokmi vytrhnutými z kontextu, ktoré sú uvedené v obžalobe a medzi skutočným dojmom, ktorý robila celá relácia. Milan Mazurek totiž v relácii viackrát uviedol, že nie všetci Cigáni sú asociálni a že s tými slušnými nemá žiadny problém. To však „znalec“ Max Steuer aj prokurátor Tomáš Honz v žalobe „zabudli“ uviesť.

Počas pondelkového pojednávania sa pred súdom zišlo protestné zhromaždenie, na ktorom bolo zhruba 300 – 400 ľudí. Napriek mrazivému počasiu vydržala väčšina z nich protestovať pred súdom celý deň a svojim pokrikovaním neustále upozorňovali na nastupujúcu totalitu a policajný štát. Ich neustále pokriky „Miňo sme s Tebou!“ sme počuli až do súdnej miestnosti. Počas utorkového pojednávania sa protest nerobil, policajti však preventívne už radšej zablokovali celú ulicu pred súdom.

V pondelok bola takisto medializovaná správa o vražde novinára Jána Kuciaka, ktorý sa venoval odhaľovaniu rôznych podvodov mafie a štandardných politikov. Zavraždená bola aj jeho priateľka. Hoci si o morálke niektorých novinárov nerobíme veľké ilúzie a v ĽS Naše Slovensko sami veľmi negatívne pociťujeme, ako neobjektívne v mnohých prípadoch aj o nás píšu, takéto úkladné vraždy treba vždy jednoznačne odsúdiť a vrahov tvrdo potrestať. Vraždenie sa nedá ospravedlniť. Ani v prípade novinára, ani v prípade vraždy bežného občana. Rovnako, ako vraždu mainstreamového novinára (ale v prvom rade človeka) však treba odsúdiť aj rozsiahlu policajnú raziu u šéfredaktora opozičného časopisu Zem a Vek Tibora Rostasa.

Všetky tieto procesy a činy majú totiž jednu vec spoločnú – ich cieľom je násilím obmedziť slobodu a umlčať skutočnú opozíciu, ktorá ohrozuje desiatkami rokov zabehnutý systém. Tieto totalitné kroky treba rýchlo zastaviť, lebo nakoniec na ne doplatíme ako občania všetci. Či už ako obete opatrení alebo ako obete protiopatrení.

Súd s Milanom Mazurekom bude pokračovať 16. apríla 2018. Uvidíme, v akom stave bude sloboda na Slovensku dovtedy.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR
podpredseda ĽS Naše Slovensko