Marian Kotleba a Milan Uhrík navštívili železničné depo v Nových Zámkoch

depo-nz-thumb

Na rozdiel od iných politikov, ktorí sa radi predvádzajú na večierkoch v Smotánke či na plesoch v opere, sa naši predstavitelia cítia vždy najlepšie v spoločnosti bežných ľudí. Bolo tak tomu aj v piatok 4. augusta 2017, kedy sa poslanci NR SR Marian Kotleba, Milan Uhrík a Ján Kecskés zúčastnili v sprievode ďalších členov ĽS Naše Slovensko a takisto aj detí z Ľudovej mládeže prehliadky veľkého železničného depa v Nových Zámkoch.

DSC06928S úprimným záujmom sme si prezreli jednotlivé pracoviská v dielenských halách a oboznámili sa s prácou robotníkov a majstrov, ktorí sa starajú o to, aby boli vlaky pojazdné a technicky spôsobilé. Napriek tomu, že mnohí z nich majú už desiatky rokov praxe a pracujú v náročných podmienkach, ich plat je hlboko pod hranicou, z ktorej by mohli dôstojne uživiť svoje rodiny. Veľa zamestnancov si preto vo voľnom čase musí privyrábať na rôznych bočných brigádach. Samotné depo je po technickej stránke tiež v katastrofálnom stave. Viaceré z budov sa už rozpadávajú, strecha pri daždi preteká a o okolie sa nemá kto starať.

V rámci diskusie so zamestnancami sme prisľúbili, že na pôde Národnej rady Slovenskej republiky vyvinieme na ministerstvo dopravy tlak, aby sa zaoberalo aj riešením praktických a mzdových problémov zamestnancov železníc. Sme presvedčení, že rozdelenie bývalých Železníc Slovenskej republiky bolo podvodom na ľudí. Prosperujúca nákladná doprava sa odčlenila a sprivatizovala, kým stratová osobná doprava zostala štátu. Ešte aj v tej pôsobia politickí nominanti, ktorí nerozmýšľajú nad ničím iným, len ako si za krátky čas svojho pôsobenia čo najviac naplniť vlastné vrecká na rôznych predražených tendroch.

Žiaľ, v súčasnosti problémy bežných robotníkov takmer nikoho nezaujímajú. V ĽS Naše Slovensko si však veľmi dobre uvedomujeme, že práve títo ľudia tvoria chrbticu celého hospodárstva. Aj preto sa v rámci našich možností snažíme zvyšovať im platy, ako to len ide. Napríklad v Banskobystrickom samosprávnom kraji, v ktorom sme zastavili rozkrádanie a začali hospodáriť zodpovedne, sme mohli zvýšiť platy robotníkov pracujúcich na regionálnej správe ciest za 3 roky nášho pôsobenia takmer o štvrtinu. To je nárast, o akom sa tabuľkovo zarábajúcim robotníkom v iných štátnych či verejných firmách ani len nesníva. Náš boj za slušných ľudí však neustáva a ak sa nám v budúcnosti podarí získať vplyv na chod verejných financií aj v iných regiónoch Slovenska, tak urobíme všetko pre to, aby všetci zamestnanci dostávali za svoju prácu naozaj dôstojnú a zaslúženú mzdu.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko
z Nitrianskeho kraja