ĽS Naše Slovensko na Národnom pochode v Brne

Pochod Brno - thumb

Česká Dělnická mládež každoročne organizuje v moravskej metropole Brno pochod s názvom Národný prvý máj. Tento rok nebol výnimkou. Podujatie sa uskutočnilo za účasti viacerých spriatelených národných hnutí zo zahraničia, konkrétne zo Slovenska, Nemecka, Poľska a Maďarska. Slovensko reprezentovali predstavitelia ĽS Naše Slovensko a poslanci NR SR Martin Beluský a Ján Mora.

Niekoľko stoviek účastníkov pochodu sa zišlo o 14:00 na námestí Slobody, odkiaľ pochod pokračoval na neďaleké Moravské námestie. Nechýbalo ani niekoľko desiatok anarchistických protinárodných provokatérov, ktorí sa snažili všemožne akciu narušiť. Ich pokusy prehlušiť prejavy rečníkov a celý priebeh akcie však boli úbohé a márne a účastníci si so záujmom vypočuli viacero rečníkov.

Na Moravskom námestí bola prejavová časť akcie. Ako prví vystúpili predseda Dělnickej strany sociální spravedlnosti Tomáš Vandas a jej výkonný podpredseda Jíří Štěpánek. Ako ďalší vystúpil s prejavom za slovenskú delegáciu podpredseda a poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko Ján Mora, ktorý vyjadril bratskú podporu českým vlastencom pod vedením DSSS v ich národnooslobodzovacom boji a poprial im veľa síl a odhodlania v tohtoročných parlamentných voľbách.

Počas následného pochodu vystúpili ešte dvaja rečníci. Jeden bol za združenie Revoluční nacionalisté a ďalší bol hosť z Nemecka, ktorý opísal tamojšiu katastrofálnu situáciu v krajine po návale cudzích neeurópskych imigrantov. Spomenul tiež čoraz väčšie obmedzovanie slobody slova a prenasledovanie ľudí za vyjadrené názory. Sprievod pokojne pokračoval aj napriek provokáciám protinárodných živlov a po príchode na brnenskú hlavnú stanicu bol oficiálne ukončený. Kamarátom z Českej republiky ďakujeme za pozvanie a držíme palce v ďalšom boji.

Ing. Martin Beluský, PhD.
podpredseda ĽS Naše Slovensko