Fotoreportáž z oficiálnej návštevy Mariana Kotlebu v Sýrii a Libanone. Zamlčiavané informácie o skutočných agresoroch!

Marian Kotleba a Ján Mora v Sýrii a Libanone

V dnešnom svete sme neustále konfrontovaní a bombardovaní „zaručenými informáciami“ či skutočnosťami, ktoré sa nakoniec ukážu ako zavádzajúce alebo doslova úplne klamlivé. Jedným z mnohých príkladov je aj súčasná geopolitická situácia, ktorá je pre bežného človeka v podstate neoveriteľná. Relevantnými informáciami disponujú väčšinou len ľudia, ktorých sa dianie týka a najvyšší predstavitelia vlád a médií, ktorí majú spoľahlivé informačné zdroje. Ostatní ľudia sú odkázaní na sprostredkované a často upravené informácie z médií.

Pre príklady klamstiev publikovaných v médiách hlavného prúdu nemusíme chodiť ďaleko do minulosti. Však si len spomeňme na humanitárne bombardovanie Kosova, Majdan na Ukrajine, údajnú prítomnosť zbraní hromadného ničenia v Iraku, rozvrat v Líbyi či vojnu v Sýrii. Pri všetkých spomenutých umelo vytvorených konfliktoch nás média často klamali a zavádzali. Vo výnimočných prípadoch sa dokonca aj ospravedlnili za to, že šírili klamstvá a hoaxy.

Jedným zo stále aktuálnych, hoci už starších konfliktov je sedemročná vojna v Sýrii, o ktorej sa dozvedáme z médií hlavného prúdu často buď len polopravdy alebo vyslovené lži. Preto sme ako členská strana európskej Aliancie za mier a slobodu privítali možnosť vycestovať na oficiálnu návštevu krajín Stredného východu. Pozvanie na oficiálnu návštevu sme dostali od vládnych predstaviteľov Sýrie a Libanonu. Ľudovú stranu Naše Slovensko v európskej delegácii zastupoval predseda strany Marian Kotleba a podpredseda strany Ján Mora.

Oficiálna návšteva Sýrie

Po priateľskom zvítaní a úvodných formálnych rozhovoroch sme sa v kolóne áut a v sprievode policajných zložiek odviezli priamo do hlavného mesta Sýrie, do Damasku. Musím povedať, že vzhľadom na to, čo som čítal na Slovensku o konflikte na Strednom východe sme mali naozaj zmiešané pocity a nevedeli sme čo očakávať. Na naše príjemné prekvapenie sme vstúpili do mesta plného života, ľudí a krásnych historických stavieb. Podľa niektorých zdrojov je Damask najstaršie trvalo osídlené mesto na svete.

Návšteva najvyšších predstaviteľov kresťanov a moslimov v Sýrii

Naše prvé kroky v Damasku viedli na stretnutia s duchovnými vodcami Sýrie. Stretli sme sa s Veľkým Muftim, ktorý je hlavným predstaviteľom sýrskych moslimov. Ten vo svojom prejave zdôraznil, že na svete existuje jediná kultúra v podobe ľudskej civilizácie a tá musí nažívať v mieri. Jeho hodinová reč bola silným spojením kázne a politického prejavu. Kritizoval postoj západných štátov k Sýrii, poklonkovanie USA a Izraelu a takisto zločiny NATO. Jasne sa vyjadril, že za úteky a imigráciu môžu tí, ktorí podporujú Turecko. Tiež zdôraznil, že sankcie neubližujú sýrskej vláde a prezidentovi, ale obyčajným ľuďom. Odsúdil radikálnych islamistov a vyznal sa z toho, že rovnako ako Mohameda uznáva aj Ježiša Krista. Islam je o 600 rokov mladší od kresťanstva. Svoju reč ukončil konštatovaním, že bolo obrovskou chybou pre civilizáciu keď Konštantínopol dobili Turci.

Od Veľkého Muftiho sme sa presunuli ku gréckokatolíckemu patriarchovi. Čakalo nás milé privítanie v krásnych priestoroch, za prítomnosti ďalších kňazov a učňov. V rámci debaty patriarcha skonštatoval, že ich najviac trápi hromadný exodus kresťanov zo Sýrie spôsobený útokmi islamistov. Taktiež im chýba podpora pre deti kresťanov, v dôsledku čoho majú aj tí kresťania, ktorí v Sýrii ostávajú, menej detí v porovnaní s moslimami.

Duchovný deň sme uzavreli stretnutím so zástupcom pravoslávneho patriarchu, ktorý ako najväčší problém vníma nedostatok vybavenia v nemocniciach a tiež nedostatok náhradných dielov pre autá a autobusy. Zhodnotil to ako následok sankcií, ktoré nepostihujú štátne orgány a vládu, ale takmer výlučne len obyvateľov Sýrie.

Marian Kotleba na stretnutí s kresťanskými a moslimskými predstaviteľmi Sýrie

Návšteva Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov

Ďalší deň sme začali gréckokatolíckou sv. omšou v sídle patriarchu, odkiaľ sme sa následne presunuli do úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Komisár úplne jasne povedal, že utečenecká kríza na severe Sýrie vznikla a bola udržiavaná v dôsledku neustáleho izraelského teroru (aj s pomocou záškodníckych skupín vytrénovaných v Izraeli) až do takej miery, že vláda nebola schopná naďalej svojim obyvateľom garantovať všetky práva, ktoré im dáva sýrska ústava. Vo svojom centre sa snažia pomáhať hlavne ženám a deťom postihnutým vojnovým konfliktom.  Ženy učia čítať a písať po arabsky a deti po anglicky. Veľkú váhu prikladajú európskym mimovládnym organizáciám, hoci tie robia často veľmi podozrivú činnosť.

Pred ďalším oficiálnym stretnutím nás naši hostitelia zobrali na obhliadku najväčšej mešity v Sýrii a štvrtej najvýznamnejšej mešity v islamskom svete. Okrem toho, že to je naozaj monumentálna stavba, nachádza sa v nej hrob Jána Krstiteľa a taktiež minaret Ježiša Krista.

Návšteva Mariana Kotlebu na Úrade OSN pre utečencov a návšteva mešity

Stretnutie s ministrom dopravy Sýrie

Počas zaujímavej debaty s ministrom dopravy Sýrie sme sa dozvedeli, že Sýria utrpela počas vojny s armádami vyzbrojovanými a platenými zo Spojených štátov amerických obrovské škody na infraštruktúre, najmä na cestách, vodovodných a elektrických vedeniach. Sýrii v tejto chvíli chýbajú hlavne náhradné diely na ťažké stroje potrebné na opravu ciest a náhradné súčiastky na lietadlá a lode.

Stretnutie s predsedom Ľudového parlamentu Sýrie

Nasledovalo najzaujímavejšie a aj najdôležitejšie stretnutie v rámci Sýrie a to prijatie u predsedu sýrskeho ľudového parlamentu. Počas svojho prejavu zdôraznil, že sedem rokov trvajúca vojna sýrsky ľud nezlomila, ale práve naopak, veľmi posilnila. Takisto sa nechal počuť, že keby európske krajiny namiesto financovania Turecka a teroristov skutočne pomáhali Sýrii, tak by to tam vyzeralo úplne inak. Aktuálnou úlohou sýrskej vlády je obnoviť a znovu vybudovať Sýriu do prosperujúceho stavu, v akom sa nachádzala pred začatím 7 ročnej vojny. Neodmietajú Židov ako priateľov a turistov, ale odmietajú izraelskú politiku porušovania medzinárodného práva a ich neúnavnú snahu o svetovú dominanciu.

Stretnutie Mariana Kotlebu s predsedom Ľudového parlamentu Sýrie

Návšteva vojnou zničeného Aleppa, stretnutie s guvernérom a primátorom

Ďalší deň bol o niečo akčnejší. Hneď ráno sme z vojenského letiska v Damasku odleteli do najväčšieho mesta v Sýrii, do Aleppa. Prvé stretnutie bolo s guvernérom a starostom Aleppa. Mesto Aleppo bolo pred vojnou priemyselné a finančné centrum Sýrie. Smutným faktom je, že pred vojnou žilo v Aleppe a jeho blízkom okolí zhruba 6 miliónov ľudí a v súčasnosti sú to ledva 3 milióny. Najhoršie zverstvá v Aleppe páchali Turkami riadené skupiny teroristov. Počas vojny bolo v regióne Aleppo zničených 200 mešít, 20 kostolov a takmer úplne bola zničená elektrická a vodovodná sieť.

Stretnutie s katolíckym arcibiskupom

Od predstaviteľov mesta Aleppo sme sa presunuli na stretnutie s katolíckym arcibiskupom. Zaujímavou bola informácia, ktorá je v úplnom rozpore s informáciami, ktorými nás masírujú prozápadné médiá na Slovensku. Podľa slov sýrskeho katolíckeho biskupa totiž v Sýrii neexistuje žiadny problém so sýrskymi moslimami. Všetci bez ohľadu na vieru sú absolútne lojálni sýrskej vláde a prezidentovi. Jediným problémom sú sektárske islamistické skupiny podporované Tureckom. Takisto sme sa stretli s rektorom na pôde univerzity odkiaľ sme sa zas presunuli do univerzitnej nemocnice.

Stretnutie Mariana Kotlebu s guvernérom a starostom Aleppa

Po oficiálnych stretnutiach sme sa presunuli do centra Aleppa. Najprv k najväčšej mešite v regióne, ktorá bola kompletne zničená po tom, ako ju podmínovali rebeli. Naša posledná zastávka v tomto najväčšom sýrskom meste bola mestská pevnosť, ktorú sýrska armáda úspešne ubránila pred útokom bandy rebelov zloženej zo 43 národov.Mestské opevnenie Aleppo, Sýria

Po našich cestách po Aleppe sme mali bohužiaľ možnosť vidieť aj odvrátenú stránku vojny, ktorá tak drastickým spôsobom zasiahla do dovtedy pokojných životov Sýrčanov.Zničené mesto Aleppo v Sýrii

Stretnutie s ministrom zahraničných vecí Sýrie a s ministrom turizmu Sýrie

Posledný deň v Sýrii sme sa v Damasku stretli ešte s ministrom turizmu a ministrom zahraničných vecí Sýrie. Z obidvoch stretnutí vyšlo jasné posolstvo, že keď niekto chce Sýrii skutočne pomôcť, tak treba začať zrušením nezmyselných sankcií, aby sa obyvatelia Sýrie mohli vrátiť domov a nemuseli utekať do Európy!Stretnutie Mariana Kotlebu s ministrom turizmu a ministrom zahraničia Sýrie

Návšteva detskej nemocnice v Damasku – poslednej, ktorú ešte nezničili prozápadní rebeli

V rámci tohto dňa sme navštívili aj jedinú detskú nemocnicu v Sýrii. Pôvodne boli tri, ale bohužiaľ dve zbombardovali rebeli podporovaní agresormi z USA, Izraela a Turecka.

V nemocnici bolo na každom kroku vidieť nedostatok všetkého – od medicínskeho vybavenia, cez lieky až po lekárske prístroje. Toto je hlavný dopad nezmyselných sankcií uvalených na sýrsky ľud, kedy detská nemocnica, kde sa denne prijímajú stovky detských pacientov má 5 lôžok urgentného príjmu a aj to s chabým vybavením. Kvôli nezmyselným a hlavne neľudským sankciám nie sú lekári schopní pomôcť detským obetiam zasiahnutých chemickým útokom rebelov. Tí používali bojový chlór, ktorý má za následok pľúcne choroby, rakovinu hrtana, poškodenie zraku či duševné poruchy. Kvôli sankciám nie sú lekári schopní pomôcť ani pri jednoduchých problémoch, keďže sa nedostanú ani k lieku, ktorý tu v Európe stojí 6 eur!

Zničená detská nemocnica v Damasku, SýriaStretnutie s ministrom obrany Libanonu

Po návšteve Sýrie sme sa presunuli do hlavného mesta Libanonu, Bejrútu, kde sme absolvovali stretnutie s ministrom obrany a prezidentom Libanonu.

Minister obrany Libanonu vo svojej reči skonštatoval, že každý národ a každá skupina ľudí má svoje špecifiká. Ľudia sa od seba líšia a ten, kto nechce vidieť rozdiely sa len tvári, že je slepý! Pretože keď je niekto odlišný, tak to neznamená, že je niečo viac alebo menej! Zdôraznil, že Libanon sa nikdy nevzdá svojej zeme, ktorá je pre nich najcennejšia. Ich boj s Izraelom bude pokračovať dovtedy, kým sa Izrael neprestane pokúšať expanzívne osídľovať výsostné libanonské územie.

Agresívna izraelská expanzia ničí celý región

Bohužiaľ, tak ako v Sýrii, aj v Libanone je vidieť a cítiť neprávosť spôsobenú neustálym západným zvýhodňovaním Izraela a prehliadaním jeho agresívnych zločinov. Podľa dohody svetových veľmocí je v záujme zachovania izraelskej hegemónie zastavená dodávka výkonnejších zbraní pre Libanon. Napríklad rakety môžu mať len s doletom do 20 km a bojových stíhačiek môžu nakúpiť len 5 kusov za 5 rokov! Netreba tiež opomenúť fakt, že kým brániaci sa Libanon má ročný rozpočet na obranu zhruba 2 miliardy eur, tak agresívny Izrael má vojenský rozpočet aj 22 miliárd eur!

Takisto je zvláštne, že minister obrany Libanonu nedostal za 6 rokov ani jedno pozvanie na návštevu európskej krajiny. To tiež svedčí o tom, ako „spravodlivo“ chcú západné mocnosti naozaj riešiť problém na Strednom východe.

Stretnutie s prezidentom Libanonu

Posledné stretnutie našej výpravy bolo s prezidentom Libanonu Aounom. Prezident Aoun vidí za súčasnou situáciu v jeho krajine účelovosť s cieľom destabilizovať Libanon kvôli expanzívnym chúťkam Izraelu. V Libanone taktiež veľmi negatívne pociťujú sedem rokov trvajúci konflikt v Sýrii. V 4 miliónovom štáte majú až 2 milióny utečencov zo Sýrie, čo má bohužiaľ za následok aj rastúcu nezamestnanosť, kriminalitu a sociálne problémy.Stretnutie Mariana Kotlebu s prezidentom Libanonu a ministrom obrany Libanonu

Spomienky a myšlienky z našej návštevy na Strednom východe v nás rezonujú dodnes. Opäť sme sa presvedčili, aký priepastný rozdiel je medzi skutočnosťou a medzi obrazom, ktorý je prezentovaný v prozápadných mainstreamových médiách. Sýrskemu aj libanonskému ľudu držíme palce a urobíme všetko pre to, aby sme pomohli ľuďom v Európe spoznať pravdu.

Ján Mora
podpredseda ĽS Naše Slovensko