V Nitrianskom samosprávnom kraji utajujú platy vysokopostavených úradníkov. Milan Uhrík podáva podnet na Generálnu prokuratúru!

zupny-dom-nskV médiách sa v poslednom čase premieľa každá drobnosť, ktorá sa stane na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja. Dokonca aj kvôli takej malichernosti, ako je napríklad rozdávanie nálepiek na nejakej výstave, sa o nás v médiách objavujú palcové titulky a škandalózne články. Na Slovensku však máme 7 ďalších krajov o ktorých nepočuť v médiách vôbec nič. A pritom sa tam dejú veci, o ktorých sa bežným ľuďom ani nesníva.

Napríklad na Úrade Nitrianskeho samosprávneho kraja, kde už 16 rokov vládne tá istá zabehnutá garnitúra, existuje záhadná pracovná pozícia „vedúcej kancelárie predsedu“ Milana Belicu. Túto pozíciu vedúcej zastáva momentálne pani Soňa Valušková. Napriek tomu, že táto pani nemá ukončené ani vysokoškolské vzdelanie, poberá údajne jeden z najvyšších platov široko ďaleko. Poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko Milan Uhrík sa preto na vedenie Nitrianskeho samosprávneho kraja obrátil s oficiálnou žiadosťou o sprístupnenie informácie o výške platu a odmien, ktoré boli z verejných zdrojov priznané za výkon funkcie „vedúcej sekretariátu predsedu“. Bez ohľadu na osobu, ktorá túto pozíciu zastávala.

Napriek zákonnej povinnosti však vedenie Nitrianskeho samosprávneho kraja odmietlo túto informáciu sprístupniť s absurdným odôvodnením, že hoci sa uvedená pozícia volá „vedúca sekretariátu“ a spadá pod ňu vedenie sekretariátu vrátane ďalšej sekretárky a vodiča (https://www.unsk.sk/zobraz/sekciu/kancelaria-predsedu), tak v skutočnosti vlastne nejde o vedúceho zamestnanca. A teda že informáciu o tom, koľko peňazí stojí daňových poplatníkov táto úradníčka vedenie nitrianskeho samosprávneho kraja verejnosti nesprístupní. Keďže na následné odvolanie sa sa vedenie kraja poslancovi NR SR Milanovi Uhríkovi už ani neunúvalo odpísať, tak dnes podal na Generálnej prokuratúre podnet na prešetrenie zákonnosti postupu vedenia Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Nepochybujeme, že keby sa takéto utajovanie informácií stalo na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja, tak by toho boli plné titulky médií. Preto budeme so záujmom sledovať, ako sa k týmto veľmi čudným praktikám vedenia Nitrianskeho samosprávneho kraja postavia médiá v prípade, ak sa jedná o kraj, ktorý nie je ovládaný „kotlebovcami“, ale nominantmi koalície SMERu a KDH.

Na záver len pripomíname, že na Úrade Nitrianskeho samosprávneho kraja pracuje zhruba o sto úradníkov viac, ako na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja. Oba kraje sú pritom približne rovnako veľké a majú prakticky totožnú agendu. Čo tá stovka úradníkov navyše v nitrianskom kraji robí a či sa nejedná len o umelo vytvorené miesta, tušia zrejme len oni, keďže za 16 rokov sa vedenie kraja ani raz nezmenilo.

dav