Menej zbytočných úradníkov a viac hmatateľných výsledkov! ĽS Naše Slovensko v praxi ukazuje, ako má vyzerať efektívna verejná správa

Množstvo politikov získava už desiatky rokov hlasy voličov aj vďaka tomu, že neustále sľubujú ako zavedú efektívnu verejnú správu a ako skončí buzerovanie občanov zo strany niektorých rozmaznaných úradníkov. Keď však boli títo politici vo vláde (pravicovej či ľavicovej) a keď mali možnosť veci zmeniť, tak neurobili nič. Jediným výsledkom ich „optimalizácie“ sú rozkradnuté a nefunkčné projekty elektronizácie verejných služieb za miliardu eur.

Úrad Banskobystrického samosprávneho krajaNaša predstava o efektívnom fungovaní štátu je však iná a na Úrade Banskobystrického samosprávneho kraja to v praxi dokazujeme. Zrušili sme teplé miestečká a odstránili zbytočnú viacvrstvovú štruktúru riadenia. Citlivo sme centralizovali kľúčové rozhodovanie a decentralizovali to rutinné. Zaviedli sme osobnú zodpovednosť zamestnancov za pridelené úlohy a motivačné odmeny prideľujeme len za naozaj nadpriemernú prácu. Na Úrade BBSK dnes nenájdete znudeného alebo nevyťaženého zamestnanca. A tak to má byť! Tí, ktorí si pomýlili prácu na úrade so súkromným biznisom už nie sú v našom pracovnom kolektíve! Tí, ktorí boli z čias bývalého vedenia zvyknutí na ležérne úradnícke tempo a odmietali podávať reálne výkony boli nahradení novými šikovnými ľuďmi. Množstvo z nich sme našli transparentne cez inzeráty. Výsledkom nášho optimalizovaného riadenia je, že Úrad BBSK patrí medzi jeden z najefektívnejšie a najhospodárnejšie pracujúcich úradov na Slovensku. Svedčí o tom fakt, že náš úrad pracuje s najnižším počtom zamestnancov spomedzi všetkých samosprávnych krajov. Agendu majú všetky úrady samosprávnych krajov podľa zákona o VÚC tú istú. Rozdiely sú minimálne a týkajú sa regionálnych špecifík. Rozpočty krajov a aj objem práce je tiež približne ten istý, keďže samosprávne kraje boli na Slovensku vytvorené v rámci možností čo najviac rovnomerne.

pocty-zamesntnancov-na-uradoch

Napríklad taký Bratislavský samosprávny kraj má v porovnaní s Banskobystrickým samosprávnym krajom zhruba rovnaký počet obyvateľov, ale 5x menšiu rozlohu a o 15 % nižší rozpočet. Napriek tomu župan Pavol Frešo zamestnáva na svojom úrade až o 107 ľudí viac, ako župan Marian Kotleba! Akú dôležitú prácu všetci títo úradníci robia?! A okrem toho, že sa Pavol Frešo rozváža na Audi A8 za 116 tisíc eur, tak pre svojich úradníkov nakúpil ďalšie 4 luxusné limuzíny Škoda Superb celkovo za 171 tisíc eur! Takto si predstavujú efektívnu verejnú správu „štandardné“ pravicové a ľavicové strany na Slovensku?!

Zhrnutie:

V Banskobystrickom samosprávnom kraji robíme zhruba tú istú agendu, aká sa robí aj v iných samosprávnych krajoch. Potrebujeme na to najmenej úradníkov spomedzi všetkých krajov, pretože pracujeme efektívne. Obstarávame za najvýhodnejšie trhové ceny. Tento rok sme opravili historicky rekordné množstvo – takmer 90 kilometrov krajských ciest. Kým iné kraje sa ešte viac zadlžujú, my splácame dlhy po starom vedení najrýchlejším tempom. A pritom nám aj tak v rozpočte peniaze vystávajú a máme neustále rozpočtový prebytok. Jednoducho preto, lebo nekradneme. Napriek tomu nás zapredaní politici a ich médiá neustále označujú za extrémistov a hlupákov a hľadajú na nás aj nemožné. Mediálne „kauzy“, ktoré sú doslova až smiešne! My sa však odradiť nenecháme a sme odhodlaní zopakovať naše úspechy aj na úrovni celého štátu!

Ing. Milan Uhrík, PhD.
riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja