ĽS Naše Slovensko pomohlo napadnutým. Cigánski útočníci z Kamenian si odsedia 7 rokov

Cigáni, ktorí takmer na smrť dobili dôchodcu v Kameňanoch, si odsedia 7 rokov; nepomohol im ani list od splnomocnenca pre cigánske komunity. Po ich útoku skončil 69-ročný dôchodca s krvácaním do mozgu a životom na vlásku v revúckej nemocnici. Prípad sa dočkal väčšej medializácie po tom, čo sa oň začala zaujímať Ľudová strana Naše Slovensko, ktorej predstavitelia navštívili miesto útoku aj osobne.

Všetko sa to stalo počas minuloročnej Veľkej noci. 69-ročný dôchodca sa vracal so svojou nevestou cez Kameňany domov. Keď prechádzali okolo početnej skupiny Cigánov stojacich pri ceste, tak z tejto skupiny vyletelo do cesty malé trojročné Cigánča na detskom odrážadle a zboku narazilo do prichádzajúceho auta. Posádka auta, v najlepšej viere poskytnúť pomoc dieťaťu, okamžite zastavila a zalarmovala záchranné zložky. Kým však čakali na príchod polície a záchranárov, skupina Cigánov posádku auta napadla a auto začala demolovať.

Ako prvého napadli dôchodcu, ktorý sedel na mieste spolujazdca. Po úderoch do tváre ho zhodili na zem, kde ho kopali do hlavy. Následne ho dobitého zhodili do priľahlej priekopy, hlbokej asi 3 metre. Útoku sa nevyhla ani jeho nevesta, ktorú aj napriek tomu, že je učiteľkou v miestnej škole, napadli, pričom jej rozbili ústa aj nos.

Polícia na miesto činu prišla až takmer po hodine a pol od volania na tiesňovú linku. Napriek tomu, že prišli až štyri hliadky, nedokázali dav Cigánov ukľudniť a útočníkov zatknúť. Policajti sa zmohli len na to, že napadnutého dôchodcu a učiteľku odprevadili do vedľajšej ulice.

Kým starému pánovi, vtedy už s krvácaním do mozgu, policajti vysvetľovali, že z bezpečnostných dôvodov poňho sanitka nemôže prísť, tak zatiaľ po trojročné cigánske dieťa priletel vrtuľník leteckej záchrannej služby, ktorý dieťa odtransportoval na urgentný príjem do nemocnice v Banskej Bystrici.

Napadnutý dôchodca však na príkaz policajtov musel odšoférovať Cigánmi rozbité auto až na policajnú stanicu v Jelšave. Až tam po neho prišla sanitka, ktorá ho odviezla do nemocnice v Revúcej. Napriek tomu, že dôchodca aj učiteľka už na pohľad vykazovali mnohé znaky ublíženia na zdraví, polícia začala paradoxne incident vyšetrovať ako dopravný priestupok.

Takéto správanie štátnych zložiek naštartovalo ĽS Naše Slovensko, ktorá začala vo veci konať. Poškodenej rodine sme poskytli advokáta a na stretnutiach s okresným a krajským riaditeľom sme zabezpečili objektívne objasnenie situácie a tiež výmenu príslušných policajtov za príslušníkov PMJ priamo z Banskej Bystrice. Tiež sme podali argumentačne nespochybniteľné trestné oznámenia, na základe ktorých už orgány činné v trestnom konaní boli prinútené konať.

Následné vyšetrovanie prinieslo obvinenie pre dvojicu najagresívnejších Cigánov. Tých za brutálne napadnutie dôchodcu, rozbitie auta a nebezpečné vyhrážanie Okresný súd v Banskej Bystrici odsúdil na 5 rokov nepodmienečne. Voči tomuto rozsudku sa však páchatelia brutálneho útoku, podporení štátom zaplateným advokátom a tiež splnomocnencom vlády pre cigánske komunity, odvolali. V odvolaní žiadali mimoriadne zníženie trestu, pričom svoju žiadosť odôvodnili tým, že sú slušní, bezproblémoví a nekonfliktní. Mimoriadnu úlohu v procese odvolania zohral práve list splnomocnenca vlády pre cigánske komunity, ktorý podporoval mimoriadne zníženie trestu ako spravodlivé a motivačné, ako odmenu za doterajší slušný život týchto Cigánov s tým, že ich prísne súdne potrestanie by znamenalo veľmi negatívny ohlas v celej cigánskej komunite na Gemeri.

Ako však vyplynulo z aktuálneho registra trestov týchto dvoch páchateľov, obaja už boli súdne trestaní a každý ďalší trestný čin spáchali vždy len v krátkej dobre po ukončení predošlého trestu.

Našťastie pokusy o ovplyvnenie senátu Okresného súdu v Banskej Bystrici zo strany mimovládok a cigánskeho splnomocnenca nevyšli a sudcovia sa nenechali oklamať. Krajský súd v Banskej Bystrici zrušil rozsudok Okresného súdu a obom páchateľom brutálneho útoku zvýšil trest na 7 rokov nepodmienečne. Zároveň potvrdil povinnosť uhradiť poškodeným nemajetkovú ujmu vo výške 16-tisíc eur. Vzhľadom na výšku trestu predseda senátu nariadil okamžitý nástup do výkonu trestu pre oboch zločincov.

Ako po ukončení pojednávania povedala dcéra napadnutého pána: „Bolo povzbudzujúce vidieť, že po roku a pol spravodlivosť oboch zločincov dostihla. Ďakujem ĽS Naše Slovensko za podporu a tiež sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici za spravodlivý rozsudok.“