Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) je z médií aj z radov laickej verejnosti často neoprávnene kritizované za to, že na voľné pracovné pozície na úrade dosadzuje ľudí po politickej, alebo rodinnej línii. Tento dojem vznikol zrejme v dôsledku prvotných výmen zamestnancov po nástupe nového vedenia. Tu však treba úprimne a na rovinu priznať, že k istým personálnym výmenám jednoducho muselo prísť, nakoľko množstvo z bývalých zamestnancov úradu bolo zapletených v rôznych pochybných kšeftoch a bolo by naozaj nelogické „chovať si zmiju na hrudi“ a čakať, kým nespraví nejaký ďalší podvod.
Aby sme tieto fámy uviedli na pravú mieru, rozhodli sme sa cez oficiálne žiadosti o sprístupnenie informácií zistiť, akým spôsobom obsadzujú voľné pracovné pozície iné samosprávne kraje. Konkrétne sme sa zaujímali o to, či úrady zverejňujú inzeráty o voľných pracovných miestach aj mimo oficiálnych úradných násteniek (tie sleduje totiž len veľmi malá časť občanov, čiže sotva sa to dá nazvať skutočným zverejnením inzerátu). Zverejnením pracovnej ponuky máme na mysli predovšetkým inzerciu v médiách, alebo na webových portáloch ako profesia.sk, kariéra.sk, atď., na ktorých si hľadá prácu takmer každý, kto si prácu naozaj chce nájsť. Krajské úrady prijímali v roku 2015 desiatky nových zamestnancov, to je prirodzená fluktuácia. Avšak inzeráty k daným pracovným miestam by ste hľadali márne. Najviac inzerátov by ste našli práve z Úradu BBSK. Väčšina iných krajských úradov dokázala nájsť nových zamestnancov aj bez inzerátov. Ako? Môžeme len hádať…
Úrad Banskobystrického samosprávneho kraja zverejnil na portáli profesia.sk v roku 2015 celkovo 16 inzerátov na voľné pracovné miesta. Na osobné pohovory bolo pozvaných viac ako 50 uchádzačov, z ktorých sme vybrali nových zamestnancov na väčšinu voľných pracovných miest. Ak teda niekto chce kritizovať Banskobystrický samosprávny kraj z rodinkárstva a straníckeho dosadzovania, nech najskôr preskúma situáciu v ostatných krajoch a zistí, že Banskobystrický kraj patrí v nábore nových zamestnancov skutočne medzi najtransparentnejšie kraje na Slovensku. To sa však ani zďaleka nedá povedať o krajských úradoch pod správou nominantov strany SMER.
Takisto nesúhlasíme s názorom, že člen politickej strany musí byť vždy lepší pracovník ako politicky neangažovaný zamestnanec. Že z našej strany nejde len o prázdnu frázu dokazuje fakt, že aj po 2 rokoch od nástupu nového vedenia zostala na vedúcich pozíciách jednotlivých oddelení Úradu BBSK vyše polovica pôvodných zamestnancov z minulého volebného obdobia, ktorí sa prejavili ako schopní a zodpovední odborníci. Pre zaujímavosť - myslíte si, že by vedenie SMER-u nechalo na vedúcich pozíciách zamestnancov prijatých za vedenia strany Kotleba - ĽS Naše Slovensko? Že by ich do týždňa nevymenili úplne všetkých za „svojich“?
Okrem toho, transparentnosť v Banskobystrickom samosprávnom kraji vyhodnocovala aj zahraničná mimovládna organizácia Transparency International. Je známe, že náš vzťah s týmto typom zahraničných mimovládnych organizácií nie je práve pozitívny a rovnako ako my nesúhlasíme s ich pôsobením na Slovensku, oni nesúhlasia s nami. V hodnoteniach týchto platených mimovládiek sme terčom maximálnej možnej kritiky a vždy nazrú pod každý strom, aby našli niečo, čo nám môžu vytknúť. Napriek tomu nás organizácia Transparency International už druhýkrát po sebe označila za najtransparentnejší samosprávny kraj na Slovensku!
Ing. Milan Uhrík, PhD.
riaditeľ Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja
Kotleba - Ľudová strana Naše Slovensko