Vystúpenie z EÚ – nová vízia pre Slovensko

eu-londonVeľká Británia sa rozhodla vystúpiť z EÚ. Netrvalo dlho a začali sa ozývať „pokrokoví liberáli“ žiadajúci nové referendum, kde by bolo na vystúpenie z EÚ potrebných až 60 % súhlasných hlasov. Iní zase volajú po osamostatnení Londýna od Veľkej Británie. Jeden nápad horší, ako druhý. A to len preto, že referendum nedopadlo podľa očakávaní proeurópskych osvietencov. Tí tvrdia, že v referende vyhrali „bludy a zavádzania“. A hneď majú poruke aj riešenie – malo by ním byť zosilnenie pozitívnej propagandy Bruselu.

Nikto však nemôže spochybňovať Britov ako vyspelý a uvedomelý národ. Národ, ktorý už vo svete niečo dokázal a ktorý vie dupnúť nohou, ak treba. A ak sa 17,5 milióna Britov vyslovilo za vystúpenie z EÚ, tak to už niečo znamená. Znamená to minimálne toľko, že ani systematické vymývanie mozgov bruselskými reklamami za stovky miliónov eur nedokáže prekričať realitu, ktorú ľudia dennodenne zažívajú. Aj na Slovensku máme reklamy z eurofondov. Tiež nás majú buď obalamutiť, alebo tých vyvolených si aj rovno kúpiť.

Ja potrebu zotrvať v Európskej únii nevidím. Referendum a následné vystúpenie z EÚ však nie je len náš politický program. Je to svetonázor, je to spôsob premýšľania. Koľkí z vás podľahli ilúzii, ktorú hlásajú aj mnohí slovenskí politici – že bez EÚ Slovensko neprežije. Je to presne to, čomu chcú, aby ste verili. A dokonca robia všetko preto, aby to tak aj naozaj bolo. Odhlasujú hocičo, len aby sa zo Slovenska stala čo najposlušnejšia kolónia pre západné korporácie a aby potom naozaj inej cesty ani nebolo. My však chceme vybudovať Slovensko, ktoré bude fungovať v prospech Slovákov, nie v prospech cudzincov!

Že je to ilúzia? Že na to nemáme, že na to nie sme dosť dobrí…? Počuli ste niekedy také niečo z úst nejakého Brita? Alebo Nemca, Rusa, Američana? To, čo väčšine Slovákov ešte stále chýba, je kúsok viery a odvahy. Pracovití sme dosť. Nebojácnosť a viera v budúcnosť je však spásou nielen jednotlivcov, ale aj celých národov. V malovernosti sa vždy krčí zánik. Viera nepočíta protivníkov, vidí len cieľ! Viera spojená s vôľou sa neľaká ani smrti, a už vonkoncom nie prekážok. Ľudia s vierou v úspech sú na seba tvrdí, preto ich dielo vždy otriasa dobou. My sa realite nechceme len prispôsobovať. Chceme ju formovať! A to je ten základný rozdiel medzi nami a tzv. štandardnými politikmi. Chceme, aby hospodárstvo slúžilo ľuďom a nie ľudia hospodárstvu. Aby bolo cieľom zdravotníctva ľudí vyliečiť, nie liečiť. Aby sa deti v našich školách učili premýšľať, nie len memorovať. Nikdy to však nedosiahneme, kým sa nebudeme môcť slobodne nadýchnuť. My sa jednoducho musíme sa zbaviť okov z Bruselu! Západ bol v minulosti pre nás v mnohom vzorom. Teraz je však výstrahou. Všetky smernice a nariadenia nie sú pre nás ničím, pokiaľ neslúžia v prospech Slovenska.

anti-euVýhody EÚ poznáte naspamäť z reklám. Čo však 800 miliónov eur, ktoré ročne do EÚ platíme?! Čo vynútená liberalizácia trhu, ktorá položila väčšinu našich fabrík k nohám západných korporácií?! Čo imigranti a náhrada pôvodného obyvateľstva čiernymi privandrovalcami z Afriky?! Čo eurofondy?! Tie po r. 2020 už Slovensko aj tak nebude dostávať – stane sa z nás už len čistý platca do únie. Otvorené hranice? Ak by sme ich chceli, tak tie sú možné aj bez členstva v EÚ – Nórsko a Švajčiarsko sú tiež členmi Shengenského priestoru, hoci nie sú členmi EÚ. Naozaj chceme zahraničné firmy na každom kroku?! Veď zisky, ktoré zahraničné korporácie odvádzajú zo Slovenska niekoľkonásobne prekračujú ich investície! Uvediem len tri príklady z tisícov. V roku 2014 dosiahli Slovenské elektrárne patriace Enelu zisk 170 miliónov eur. Namiesto dostavby Mochoviec sa skladáme na blahobyt Talianov. Slovnaft dosiahol v r. 2015 čistý zisk 187 miliónov eur. Cena za výstavbu slušnej cesty zo Žiliny do Martina. Namiesto toho však tieto peniaze poputujú na účty majiteľom maďarskej firmy MOL Nyrt. Čistý zisk bánk na Slovensku dosiahol v minulom roku 626 miliónov eur. Dvojnásobok toho, čo dáva Slovenská vláda na vysoké školstvo. Takmer všetky banky pritom patria buď zahraničným akcionárom, alebo slovenským finančným skupinám. Takmer celý zisk zarobili na úrokoch z pôžičiek. Zdá sa vám to postavené na hlavu? Celý tento mechanizmus je však vytvorený hospodárskymi pravidlami súdruhov z Bruselu. Musíme pochopiť, že pokiaľ z EÚ nevystúpime, tak našu ekonomiku nikdy skutočne neobnovíme – lebo nám to cudzinci nedovolia! Silné a samostatné Slovensko jednoducho nie je v ich záujme. Zdá sa, že Briti to už pochopili. Teraz je rad na nás! Chceme v rámci Európy spoluprácu, nie podriadenosť.

Referendum s otázkou o vystúpení z EÚ je strategickou témou týkajúcou sa prežitia Slovenska. Pri takomto závažnom referende nikdy nejde o vyhodené peniaze. Ak by sa pri takejto vážnej otázke nemalo konať referendum, tak kedy potom?! Aby to však nevyšlo nazmar, tak medzičasom budeme v parlamente vyvíjať iniciatívu na sfunkčnenie systému referenda. Zníženie, resp. zrušenie kvóra účasti pre platnosť referenda je jeden zo základných prvkov potrebných pre obnovenie tohto nástroja priamej demokracie.

Kto sa bojí, nech nechodí do lesa. Nech čaká ďalších 26 rokov na lepšie časy. Kto sa však nebojí, nech ide s nami! Lebo NASPÄŤ CESTA NEMOŽNÁ, NAPRED SA ÍSŤ MUSÍ!

Ing. Milan Uhrík, PhD.
podpredseda ĽS Naše Slovensko