Staneme sa Detroitom Európy?

Počet zahraničných automobiliek na Slovensku dlhodobo stúpa. Zahraniční investori stále považujú Slovensko za primerane lacnú ale mimoriadne kvalitnú a kvalifikovanú pracovnú silu. Vládni politici už druhú dekádu tvrdia, že za náš ekonomický rast môžme vďačiť najmä automobilkám. Je to čiastočne pravda, autá sa vyrábajú závratnými tempami a aj napriek miliónovým daňovým úľavám a stimulom pre zahraničné koncerny sa darí ako tak plniť štátnu kasu. No všetky ľahko nadobudnuté ekonomické zázraky majú svoje limity, podobne ako v Detroite, bývalej americkej mekke automobilizmu. Prudký rozvoj automobilizmu umožnil Detroitu dosiahnuť malý ekonomický zázrak. Tri najväčšie automobilky (Ford, GM, Chrysler) tu vyrábali státisíce áut ročne a nad žiadnou krízou nikto nerozmýšľal. Po ropnej kríze v 70-tych rokoch sa automobilky dokázali pozviechať, avšak po finančnej kríze začatej v roku 2008 a následných ťažkých rokoch po nej Detroit niekoľko krát zbankrotoval. Výroba áut je v útlme a mesto trápi vysoká nezamestnanosť a kriminalita. Zaujímavo to popisuje napríklad tento článok. Z tohto príkladu je dostatočne jasné, aké nebezpečné je zameriavať piliere svojej ekonomiky na jediné odvetvie, ktoré nám po skončení daňových úľav, prípadne po ekonomickej kríze, nechá prázdne haly vybudované na najúrodnejšej pôde.

V Ľudovej strane Naše Slovensko si uvedomujeme problém, aký nám toto jednostranné zameranie ekonomiky môže spôsobiť v budúcnosti. Budovanie zdravej a udržateľnej slovenskej ekonomiky vnímame z dlhodobého hľadiska a zamerať sa len na zahraničné automobilky je podľa nás neprijateľné. Dlhodobo upozorňujeme napríklad na nízku potravinovú sebestačnosť Slovenska, ktorá je v súčastnosti len okolo 37 %. Zo zahraničia dovážame základné potraviny druhotriednej a treťotriednej kvality.

Za 25 rokov samostatného Slovenska sa podarilo štandardným politikom a bytokratom z Európskej únie zraziť PLNE POTRAVINOVO SEBESTAČNÝ štát na úroveň sebestačnosti rozvojovej krajiny, do ktorej ak by nedošla potravinová pomoc zo zahraničia, tak ľudia by v nej hladovali. V našom prípade je táto potravinová „pomoc“ kúpená importom zo zahraničia.

Príbeh zruinovaného Detroitu by mal byť pre Slovensko dostatočnou výstrahou, aby sme raz tiež neskončili ako veľká prázdna montážna hala po tom, ako zahraniční investori presunú svoje fabriky do krajín s lacnejšou pracovnou silou. Potom už nebudeme mať peniaze ani len na ten dovoz potravín.

Eduard Mathia
člen ĽS Naše Slovensko