Rodičia dvojičiek na Slovensku dostávajú od štátu rodičovský príspevok vo výške nákladov na prežitie v Afrike. ĽS Naše Slovensko chcela zmenou zákona týmto rodinám pomôcť, SMER však hlasoval proti!

Vývoj demografickej krivky v Európe je už celé desaťročia alarmujúci. Z európskych krajín iba moslimské Albánsko vykazuje úroveň pôrodnosti dostatočnú na prežitie národa. Každá slovenská vláda po r. 1989, uvedomujúc si túto realitu, dáva do vládneho programu podporu mladých rodín. Vždy však išlo viac-menej len o sľuby, ktorými sa politické strany snažili nalákať hlasy voličov. Keď sa dostali k vláde (či už ľavicovej alebo pravicovej), tak na svoje programy podpory mladých rodín zvyčajne zabudli.

V ĽS Naše Slovensko to s podporou mladých a slušných rodín myslíme naozaj vážne. Preto na poslednej  schôdzi NR SR naše poslankyne Jana Nehézová a Natália Grausová predložili novelu Zákona č. 571/2009 Zb. o rodičovskom príspevku, ktorým by sa zvýšil rodičovský príspevok pre rodiny, v ktorých sa narodili dvojičky, či trojičky.

triplet-babiesDnes v praxi rodič dvojičiek, ktorý si nárokuje na rodičovský príspevok, dostáva sumu 254 € mesačne na dve deti, čo je len o niečo vyše 50 € viac ako rodič s jedným dieťaťom. Rodičovský príspevok na deti trojičky je dnes 304,80 €. Podľa platného zákona totiž rodič dostáva na druhé dieťa z dvojičiek len štvrtinu z výšky príspevku na prvé dieťa (zhruba 50 €/mesiac). Pritom je zrejmé, že druhé dieťa z dvojičiek nežije len na štvrtinu z toho, čo prvé dieťa. Potrebuje prakticky rovnakú starostlivosť a potrebuje približne rovnaké množstvo stravy, oblečenia, plienok, hygienických potrieb, liekov, atď. Nie len štvrtinu z toho, čo prvé dieťa. Výška štátneho príspevku na druhé, resp. tretie dieťa tak dosahuje výšku (zhruba 50 €/mesiac), z akej musia prežiť deti na okraji africkej metropoly Nairobi v Keni. Takto sa Slovenská republika stará o deti, ktoré sa narodili ako dvojičky, či trojičky.

V ĽS Naše Slovensko to však považujeme za nanajvýš nedôstojné a nespravodlivé. V našej novele zákona sme preto navrhli zvýšenie rodičovského príspevku z 25 % na 50 % za každé ďalšie dieťa narodené z toho istého pôrodu. Čiže aby ďalšie deti nedostávali len štvrtinu z príspevku, ktorý dostáva prvé narodené dieťa, ale aspoň polovicu z neho. Mamička, ktorej sa narodili dvojičky by tak dostávala od štátu zhruba o 50 € mesačne viac ako dostáva v súčasnosti.

Sme presvedčení, že ak slovenská vláda vie nájsť dostatok peňazí na záchranu Grécka, na vyslanie pomoci do Afganistanu, na vyslanie slovenských vojakov do Pobaltia (kde majú chrániť Európu pred vpádom Putinových vojsk), na organizáciu predražených banketov a večerí v rámci slovenského predsedníctva v EÚ, tak na dôstojnejšiu podporu rodín s dvojičkami či trojičkami sa peniaze tiež musia nájsť.

Dopad takéhoto navýšenia príspevku na deti na štátny rozpočet by bol totiž nepatrný. Ak si uvedomíme, že v roku minulom sa narodilo 688 dvojičiek a iba 6 trojičiek z cca 55 tisíc pôrodov, tak ročne by toto opatrenie vyšlo štát len približne na 420-tisíc €. Peniaze na toto opatrenie navrhujeme zobrať napríklad z viac ako 330 miliónov eur vyčlenených na ďalšiu predraženú informatizáciu verejnej správy, na ktorú sa doteraz minula už takmer miliarda eur!

ĽS Naše Slovensko sa snaží podporovať slušné viacdetné rodiny, rovnako aj rodiny s dvojičkami, či trojičkami. Tento náš návrh zákona v NR SR neprešiel, lebo proti nemu hlasovala takmer polovica poslancov SMERu a poslanci za SNS, Most-Híd, SaS a Matovičove OĽaNO sa poväčšine zdržali. Napriek tomu v našej pomoci slušným rodinám neustávame a snažíme sa ich podporovať aspoň v rámci nášho programu sociálnej pomoci. Pomohli sme už viacerým takýmto rodinám a o niektorých prípadoch zverejníme čoskoro aj reportáže.