Nákupy luxusných áut pre papalášov pokračujú

eYCVbW17Sw-4nUwLq0DInwNa októbrovej schôdzi parlamentu predložili poslanci za ĽS Naše Slovensko návrh zákona, ktorý by stanovil maximálny cenový strop na nákup vozidiel pre štátne podniky a jednotlivé zložky verejnej správy. Týmto sme sa snažili zamedziť tomu, aby si papaláši za štátne peniaze kupovali drahé služobné autá. Bohužiaľ poslanci takzvaných štandardných strán (Smer-SD, Most-Híd, SNS, OĽaNO a SaS) cielene bojkotujú návrhy ĽS  Naše Slovensko, a to aj v prípade, ak sú naše návrhy dobré a prospešné pre občanov Slovenska. Tieto strany sa jednoducho rozhodli, že radšej budú škodiť záujmom občanov Slovenska, ako by dovolili poslancom z ĽS Naše Slovensko presadiť čo i len jediný návrh zákona. Podobne sa vláda už dlhodobo snaží sabotovať dosiahnutie našich úspechov v Banskobystrickom samosprávnom kraji.

A tak aj zákon o maximálnej cene vozidiel pre verejnú správu poslanci Smeru-SD, Mostu, SNS, OĽaNO a SaS nepodporili, aj keď sa v rozprave viacerí vyjadrovali, že takýto zákon je potrebný. Obeťou detinského politikárčenia takzvaných štandardných strán sa tak opäť stal bežný občan! Vo verejnej správe a v štátnych podnikoch tak naďalej dochádza k rozhadzovaniu našich peňazí za luxusné služobné vozidlá. Nedávno napríklad ŠTÁTNY PODNIK Transpetrol nakúpil 6 luxusných služobných vozidiel spolu za vyše štvrť milióna eur. To, že tento podnik vedie nominant jednej z vládnych strán asi ani netreba dodávať.

Ak by bol platil náš zákon o cenovom strope na nákup vozidiel, tak by na luxusné autá v nadštandardnej výbave s koženými sedačkami mohli zabudnúť. Firme Transpetrol by sa iste darilo aj bez kožených sedačiek v autách. Podľa nášho návrhu zákona by mohli nakúpiť týchto 6 služobných áut dokopy za nanajvýš 80-tisíc eur. Štátna firma Transpetrol si však nakúpila autá za 260-tisíc eur. Len na tejto jednej kúpe áut sa mohlo zo štátnych peňazí ušetriť 180-tisíc eur. Pripomínam, že v Banskobystrickom kraji sa napríklad aj samotný župan vozí na služobnom aute, ktorého kúpna cena je zhruba 12-tisíc eur, čo je skoro desaťnásobne nižšia cena v porovnaní s vozidlami iných županov.

Poslanci štandardných strán sú však evidentne spokojní, že „kotlebovcom“ prekazili návrh zákona, no a papaláši vo verejnej správe a v štátnych podnikoch si aj naďalej rozhadzujú peniaze daňových poplatníkov za luxusné služobné vozidlá.  Niekedy sa mi zdá, že poslanci „štandardných strán“ by neváhali položiť Slovensko na kolená, len aby v parlamente neprešiel žiaden návrh našej strany. Či sa tento ich prístup bude pozdávať aj voličom ukážu najbližšie voľby.

Ing. Martin Beluský, PhD.
podpredseda ĽS Naše Slovensko