ĽS Naše Slovensko: V kauze únosu vietnamského občana žiadame objektívne vyšetrovanie a dôkazy

Už viac ako týždeň otriasa Slovenskom škandál týkajúci sa únosu vietnamského občana, na ktorý malo byť údajne použité lietadlo vládneho špeciálu. Je to jeden z radu ďalších škandálov, ktorý sa týka súčasnej vládnej koalície SMER, SNS a MOST-HÍD. Je nám ľúto, že práve takáto kauza sa stala témou číslo 1 namiesto riešenia ďalších problémov, ktoré trápia Slovensko. Nebolo to tak dávno, čo Slovenskom otriasla vražda novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Ľudová strana Naše Slovensko túto vraždu jednoznačne odsúdila, ale ani vtedy sme nepodľahli miestami preafektovanej reakcii niektorých politikov a mimovládnych organizácií a vyzývali sme na udržanie si zdravého rozumu a úsudku.

Podobne, aj pri súčasnej kauze únosu vietnamského občana apelujeme na riadne a prísne prešetrenie tejto medzinárodnej blamáže. Zároveň však nechceme bez dôkazov, len na základe medializovaných obvinení ukazovať dopredu prstom na vinníka. Každý deň sa totiž objavujú nové informácie, ktoré posúvajú naše poznanie o tejto kauze ďalej. Uvedomujeme si, že situácia je napätá a nabitá emóciami, ale ako profesionáli nesmieme podľahnúť dojmom, ale musíme sa držať striktne len faktov a dôkazov.

ĽS Naše Slovensko preto žiada dôkladné prešetrenie tejto kauzy. Počkáme na výsledky domáceho a medzinárodného vyšetrovania, prípadne na nespochybniteľné dôkazy a závery a potom zaujmeme jasné stanovisko.

Vyjadrujeme však pohoršenie nad spôsobom, akým sa vládna koalícia k riešeniu tejto kauzy postavila. Ministerka vnútra Saková poslala na nútenú dovolenku šéfa Úradu na ochranu ústavných činiteľov, avšak nie na základe preukázateľných podozrení či obvinení, ale len na základe politického tlaku jednej z koaličných strán (strany MOST-HÍD). Takéto čisto politické zdôvodnenie považujeme v demokratickom a právnom štáte za neakceptovateľné bez ohľadu na to, o akého zamestnanca štátu sa jedná. 

Ďalšou zarážajúcou informáciou je, že dozorovanie nad vyšetrovaním kauzy únosu vietnamského občana bolo pridelené krajskej prokuratúre v Bratislave. Na Slovensku je totiž na vyšetrovanie najzávažnejších káuz zriadený Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorému mal byť takto závažný prípad jednoznačne pridelený. Špeciálna prokuratúra sa však namiesto vyšetrovania skutočne závažných podozrení venuje politickým procesom s poslancami ĽS Naše Slovensko (Milan Mazurek, Stanislav Mizík, Marian Kotleba). To len dokazuje, že Špeciálna prokuratúra nie je nič iné, ako nástroj politického prenasledovania oponentov vládnej moci.