ODHALENIE: Asociáli majú ďalšie domy zadarmo, „ľudskoprávni“ aktivisti zasa tisícové platy. To všetko z našich daní!

Začiatkom roka 2016 ohlásil Robert Fico vznik tzv. Akčných plánov, určených pre najmenej rozvinuté okresy. Aj napriek tomu, že si na problém regionálnych rozdielov a vysokú nezamestnanosť spomenul Fico až koncom svojho štvorročného volebného obdobia, mnohým ľuďom poskytli tieto akčné plány nádej na zlepšenie životných podmienok.

Pri analýze týchto dokumentov je však zrejmé, že boli vytvorené v krátkom časovom období, čo sa podpísalo aj na ich kvalite. Do plánov sa dostalo množstvo nezmyslov, ako budovanie oddychových zón pri znečistených riekach alebo cyklociest v dedinách len s pár desiatkami obyvateľov.
Najhoršie však je, že vláda opätovne zvýhodňuje asociálov v osadách pred slušnými ľuďmi a poskytuje im množstvo príspevkov, výhod a projektov s cieľom ich údajnej integrácie do spoločnosti. Na tieto projekty sa následne vrhajú rôzne parazitické mimovládne organizácie, ktoré si z projektov zameraných na integráciu neprispôsobivých asociálov urobili výnosný biznis.

Jedným z príkladov takéhoto parazitizmu mimovládok na riešení „cigánskeho problému“ je prípad tzv. „Kežmarskej platformy pre sociálne začlenenie“. Tej Ficova vláda schválila v rámci akčného plánu v okrese Kežmarok dotácie  v celkovej sume neuveriteľných 250 000 € určených na vybudovanie domov pre asociálov v osadách. Prvá z dotačných zmlúv už bola podpísaná a nájdete ju tu. Šéfom tejto mimovládnej organizácie je istý Igor André, o ktorom v okrese Kežmarok nepočul zrejme nikto. Jeho úlohou je nakúpiť stavebný materiál a poskytnúť asociálom stavebných odborníkov, s ktorými si potom zdarma postavia svoje obydlia.

V rámci projektu si pán André ako „hlavný koordinátor“ stanovil pre seba mesačnú mzdu 1 900 € a obom svojim zamestnancom, pracujúcim ako „stavební učitelia“ vyčlenil mesačne po 1 360 €. Keďže však bude mať pán André zrejme s koordináciou dvoch zamestnancov veľa práce, najal si aj asistenta s hodinovou mzdou neuveriteľných 8 €. O takýchto platoch sa bežným tvrdo pracujúcim ľuďom v okrese Kežmarok môže len snívať. Aby toho ale nebolo málo, tak si v rozpočte pán André necháva preplatiť aj pohonné hmoty, náklady na telefón, kancelárske potreby či účtovníčku. To všetko z daní slušných pracujúcich ľudí.

Ďalším príkladom je tzv. „Spišský spolok – Samozamestnanie mladých Spiša“, ktorý v rámci akčného plánu od vlády dostal dotáciu vo výške takmer 150 000 €. „Spolok“ je v skutočnosti tvorený iba jedným mužom, Stanislavom Vospálekom, cigánskym aktivistom, bývalým okresným predsedom strany MOST-HÍD v okrese Spišská Nová Ves a bývalým poslancom Košickej VÚC. Dnes sedí vo vyšetrovacej väzbe, kde ho odviedla jednotka NAKA určená na boj s ekonomickou trestnou činnosťou a hrozí mu až 12 rokov väzenia. Okrem toho, že sa pán Vospálek blysol ako politik strany MOST-HÍD Bélu Bugára, je známy aj svojimi otvorene rasistickými výrokmi, ako keď na stránke svojho internetového rádia vyzýval Cigánov, aby nevolili „gádžov“.

Okrem spomínaných prípadov sa tiež v rámci Akčného plánu pre okres Kežmarok postavila napríklad škôlka v cigánskej osade v podtatranskej obci Rakúsy za 500 000 €, rozšírili sa kapacity predškolského zariadenia v obci Veľká Lomnica, známej mimoriadnou populačnou explóziou v tamojšej cigánskej osade alebo sa zabezpečil triedený zber odpadu v obci Výborná, ktorá je z drvivej väčšiny tvorená cigánskymi asociálmi, často útočiacimi kameňmi na autá, ktoré cez obec prechádzajú.

Akčné plány pre rozvoj ostatných okresov, patriacich do skupiny najviac zaostalých sú plné podobných projektov, zameraných na zvýhodňovanie asociálov nad slušnými ľuďmi, naviac so ziskom parazitujúcich mimovládnych organizácií, ktoré si z „riešenia cigánskeho problému“ urobili výnosný biznis.
Prečo však vláda nepríde s projektom podpory bývania mladých rodín? Prečo si nemôžu slušné rodiny požiadať o materiál na stavbu svojho domu zdarma, tak ako to dostanú asociáli? Kto z vás by si nedokázal zabezpečiť stavbu domu, ak by mu štát kúpil všetok materiál?

Ak sa nepostavíme na odpor, vláda bude v zvýhodňovaní asociálov neustále pokračovať a mimovládne organizácie budú aj naďalej parazitovať na neriešení tohto problému, zatiaľ čo slušným ľuďom ostanú len oči pre plač. Jedine Ľudová strana Naše Slovensko má odvahu zastaviť toto plytvanie a miesto podpory asociálov pracovať v prospech všetkých slušných ľudí.

Milan Mazurek
poslanec NR SR
člen Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny