Maloletých kriminálnikov neustále pribúda. Navrhujeme znížiť hranicu trestnej zodpovednosti na 12 rokov

V októbri 2015 prepadli v Michalovciach traja problémoví, iba 12 roční chlapci z osady dievčatá vracajúce sa zo školy. S nožom v ruke od nich požadovali peniaze a vyhrážali sa im, že ak ich okamžite nedostanú, tak ich podrežú. Dievčatám sa našťastie podarilo utiecť a troch mladých osadníkov po chvíli zadržala polícia. Za prepad s nožom však neprišiel žiaden trest, polícia ich musela pustiť, pretože kvôli ich nízkemu veku nemôžu byť trestne stíhaní. Podľa súčasného znenia zákona sú totiž trestne zodpovedné len osoby staršie ako 14 rokov.

Stále častejšie sme však svedkami prípadov, keď maloletí nevychovaní kriminálnici doslova terorizujú svojich rovesníkov alebo starších ľudí, ktorí sa nevedia ich útokom brániť. Hlavne v niektorých lokalitách na východnom Slovensku sa stalo delikventné správanie maloletých vážnym problémom a vyžaduje si zásadné riešenie. ĽS Naše Slovensko preto prišla s návrhom na zníženie vekovej hranice trestnoprávnej zodpovednosti zo 14 na 12 rokov. Toto zníženie vekovej hranice by sa však netýkalo len trestných činov, ale aj priestupkov. Ak maloletí kriminálnici dokážu vedome a plánovane lúpiť a prepadávať ako keby boli dospelí, tak za svoje činy jednoducho musia znášať aj zodpovednosť.

Maloletí páchatelia sú si v dnešnej dobe veľmi dobre vedomí, že ani za opakované výčiny im v prípade nízkeho veku nehrozí žiadny trest. Ich trúfalosť a brutalita tak neustále narastá, najmä ak sú vo väčších skupinách a cítia presilu. Terčom ich útokov sú najmä starší ľudia alebo deti, ktoré sa nedokážu ubrániť. Pri súčasnej nedotknuteľnosti maloletých páchateľov preto vôbec nie je prekvapujúce, že počet trestných činov maloletých, obzvlášť v prípade násilnej kriminality, stále rastie. Pre obete týchto mladistvých kriminálnikov je najsmutnejší práve fakt, že páchatelia ich na ďalší deň môžu opäť BEZTRESTNE napadnúť, okradnúť, či zmlátiť a ani polícia s tým pri súčasnej legislatíve nedokáže urobiť nič. Na východnom Slovensku pritom nie sú žiadnou raritou prípady, keď dospelí asociáli nahovárajú maloletých na páchanie trestnej činnosti či priestupkov, lebo vedia, že za ne nie sú trestne zodpovední. Alebo stačí spomenúť nedávny prípad, kedy  si v nákupnom centre v Nitre nevedeli policajti poradiť s partiou maloletých zlodejov z cigánskej osady, ktorí zneužívali práve tú skutočnosť, že nemôžu byť trestne stíhaní.

Žiaľ, navrhované zníženie vekovej hranice trestnoprávnej zodpovednosti v NR SR neprešlo, pretože nezískalo podporu v radoch tzv. štandardných strán (návrh nepodporil SMER, SNS, MOST-HÍD, SaS, OĽaNO). Výsledky hlasovania si môžete pozrieť tu. Štandardní politici sa teda opäť postavili na stranu páchateľov trestnej činnosti a obete kriminálnych činov odsunuli na vedľajšiu koľaj. Znovu sa tak potvrdilo, že s týmito politikmi pri moci sa bezpečnostná situácia na Slovensku reálne nikdy nezlepší, pretože účinnejšie riešenia sa buď boja prijať alebo ich vyslovene nechcú prijať. Jedinú nádej na skutočnú zmenu k lepšiemu predstavuje ĽS Naše Slovensko. V nej si totiž pred problémami nikdy nezakrývame oči.

Mgr. Rastislav Schlosár
poslanec NR SR
tajomník ĽS Naše Slovensko