Navrhli sme zákon, aby ľudia nemuseli na Štedrý deň chodiť do práce ani doobeda

Vianoce sú jedným z najdôležitejších sviatkov v roku. Počas týchto dní si pripomíname narodenie Pána Ježiša Krista – Božieho syna, ktorý prišiel na svet a prostredníctvom vlastného príkladu a učenia ukázať ľuďom, ako sa majú k sebe správať a akými hodnotami sa majú riadiť. Vďaka svojmu pozitívnemu náboženskému významu sa Vianoce postupne stali prirodzeným symbolom pokoja a chvíľ strávených v kruhu rodiny a priateľov.

Z pracovnoprávneho hľadiska sú vianočné sviatky štátnymi sviatkami – dňami pracovného pokoja. Začínajú 24. decembra a končia 26. decembra. Počas týchto dní musia byť zatvorené obchody, firmy aj verejné inštitúcie, okrem prevádzok, na ktoré sa vzťahujú zákonné výnimky (nemocnice, hasiči, policajti, benzínové pumpy, atď.). V prípade Štedrého dňa – 24. decembra – je však v zákone uvedený dodatok, že pracovné voľno začína až po 12:00 hodine. Doobeda sú teda mnohí ľudia v práci ako počas bežného pracovného dňa. Túto anomáliu považujeme za dehonestáciu vianočného Štedrého dňa. Práve v tento sviatočný deň by sa mali ľudia stíšiť a odpútať sa od predvianočného zhonu, pracovného stresu a nákupov. Považujeme za dôležité, aby v tento deň pracovného pokoja rodiny mohli spolu sláviť Štedrý deň celý deň od rána a nie až od 12:00 hodiny.

Preto sme do NR SR predložili novelu Zákonníka práce, v ktorej sme navrhovali, aby bol dňom pracovného pokoja celý 24. december, nielen čas poobede. 24. december je plnohodnotným štátnym sviatkom vo viacerých európskych štátoch, pre ktoré tradičné kresťanské sviatky predstavujú rešpektované hodnoty. Jedná sa napríklad o štáty Česko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Dánsko, Estónsko, Portugalsko, Fínsko, Švédsko, Island a Cyprus.

Žiaľ, náš návrh v hlasovaní nepodporili poslanci zo SMERu, SNS, MOSTu-HÍD, SaS ani OĽANO. Niektorí hlasovali dokonca proti, napr. poslankyňa Vaľová (SMER), Erik Tomáš (SMER), Andrej Danko (SNS), Oto Žarnay (nezaradený). Kompletné výsledky hlasovania nájdete tu. Veríme, že ak budeme mať v budúcnosti v NR SR viac poslancov, tak aj tento návrh zákona dokážeme schváliť.

Bc. Stanislav Drobný
poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko