Návrh zákona: Keď štát byty slušným ľuďom nestavia, nech im na bývanie aspoň výraznejšie prispieva

Štátna podpora bývania

Kým iné strany vedú o pomoci rodinám len plané reči a skutkami dokazujú nezáujem, či neschopnosť, Ľudová strana Naše Slovensko pripravuje také zmeny v zákonoch, ktoré naozaj zlepšujú podmienky na rozvoj bývania.

Na novembrovú schôdzu parlamentu preto naši poslanci Marian Kotleba, Milan Uhrík a Martin Beluský predložili úpravu zákona o stavebnom sporení. Ich cieľom je spraviť zo stavebného sporenia jeden z mnohých nástrojov, prostredníctvom ktorého by štát naozaj pomohol bežným ľuďom získať nové vlastné bývanie.

Na tlačovej besede v Národnej rade poslanci predstavili svoje riešenie. V úvode Uhríkov odborný asistent Marek Belák pripomenul, že stavebné sporenie bolo už dlhšiu dobu stále menej zaujímavé a štát vyplácal čoraz menší objem prémií. Podpora štátu klesala od roku 2010 zo 42 miliónov eur na súčasných 24 miliónov. Po nedávno prijatej novele sa odhaduje, že štát bude stavebné sporenie podporovať ročne len zanedbateľnou sumou 3-6 miliónov eur.

Pripomenul tiež, že súčasné nastavenie, keď na získanie ročnej prémie 70 eur treba ročne nasporiť až 2800 eur, je pre sporiteľov krajne nezaujímavé.

Obr. č.1: Štatistické údaje o stavebnom sporení.

Je očividné, že vláda nedávnou novelou zase niečo nedomyslela. Ako keby jediným a najdôležitejším motívom bolo vykutrať z kúta aj posledné milióny a použiť ich zase na iné účely, než podporu mladých rodín.

Poslanec Martin Beluský objasnil, že septembrová úprava, za ktorú hlasovala len vládna koalícia, určuje, že plnú prémiu získa ten sporiteľ, ktorý zarába maximálne 1,3 násobok priemernej mzdy a ktorý si mesačne uloží približne 240 eur. Keďže väčšina Slovákov je rada, ak zarobí 500 – 700 eur, tak by zo svojej výplaty museli odkladať takmer polovicu, a to je nereálne.

O tom, s akým opatrením ideme na najbližšiu schôdzu hovoril poslanec Milan Uhrík: „Súčasná štátna prémia na stavebné sporenie vo výške 70 eur ročne je smiešna, za to si ľudia kúpia možno 3-4 metre štvorcové dlažby. Preto navrhujeme zvýšiť minimálnu výšku štátnej prémie na 10 % z ročného vkladu, najviac však na sumu 500 eur ročne. Tým by štát naozaj efektívne pomohol ľuďom, ktorí sporia na nové vlastné bývanie pre seba alebo pre svoje deti.“

Druhou zásadnou zmenou, ktorou chceme stavebné sporenie zatraktívniť je zvýšenie maximálnej príjmovej hranice pre poberanie štátneho príspevku z 1,3-násobku priemernej mzdy na 1,5-násobok priemernej mzdy. Vďaka tomu bude mať nárok na štátnu prémiu viac ekonomicky aktívnych ľudí.

Štát jednoducho musí ukázať, že mu na podpore bývania pre mladých naozaj záleží. Kým neobnovíme hromadnú výstavbu štátnych bytov, tak musí štát pomáhať ľuďom získať vlastné bývanie aspoň takýmito alternatívnymi formami. Peniaze na podporu navrhujeme získať pozastavením stavania nových bytov a domov, ktoré štát stavia zadarmo pre asociálov.

Ing. Marek Belák
asistent poslanca NR SR Milana Uhríka
člen odborného tímu ĽS Naše Slovensko pre hospodárstvo a financie