Návrh zákona, ktorým by sme odhalili zahraničných agentov na Slovensku

Zahraničné mimovládne organizácie pôsobiace na Slovensku dostali na svoju činnosť od zahraničných vlád a sponzorov už milióny dolárov. Žiaľ, presnú sumu nevieme, pretože svoje financovanie zo zahraničia nie sú podľa súčasnej legislatívy povinné priznávať. Zahraničné mimovládky za tieto peniaze manipulujú s verejnou mienkou a presadzujú cudzie záujmy. Niektoré z nich sa dokonca pasujú do roly najvyšších autorít a chcú namiesto voličov určovať, ako má vyzerať vláda a aké zákony majú byť prijaté. Preto sme do NR SR opätovne predložili návrh zákona, ktorý by verejne odhalil mimovládne organizácie financované zo zahraničia (z Bruselu, z Washingtonu aj z Moskvy). Museli by transparentne zverejňovať svoje financovanie a svoju politickú reklamu zreteľne označovať výstrahou, že ide o názorové prúdy financované zo zahraničia.

V rámci nášho návrhu zákona sme tiež chceli docieliť, aby sa vytvoril register tzv. zahraničných agentov, teda tých mimovládnych organizácií, ktoré u nás za peniaze zo zahraničia vykonávajú (politickú a agitačnú) činnosť. Všetci občania by si tak mohli transparentne pozrieť, ktorá z mimovládnych organizácií presadzujúcich politické ciele na Slovensku je financovaná zo zahraničných peňazí. Tento zákon by vniesol do financovania mimovládnych organizácií maximálnu čistotu a transparentnosť – tú transparentnsoť, ktorú tieto mimovládky požadujú od všetkých ostatných, len nie od seba.

Je zaujímavé, že vždy, keď dôjde v parlamente k debate na túto tému, tak sa štandardní politici, predovšetkým zo strán OĽANO či SAS, začínajú smiať alebo reagujú pobúrene. Vraj, prečo šírime konšpiračné teórie a nezmysly… Dôvod ich rozhorčenia je prostý – mnoho z ich vlastných poslancov pracuje alebo pracovalo v takýchto mimovládkach. Viacerí z nich dokonca na najvyšších pozíciách.

V rámci parlamentnej rozpravy vystúpil k tejto téme aj poslanec Milan Mazurek, ktorý v rámci obmedzeného času aspoň načrtol obludné rozmery Sorošovej siete mimovládok vo svete a na Slovensku a poukázal na ich činnosť, plány a ciele. Jeho vystúpenie bolo založené na faktoch a skutočnostiach usvedčujúcich zahraničné mimovládne organizácie z deštruktívnej politickej činnosti a účelového ovplyvňovania verejnej mienky na Slovensku v prospech zahraničných záujmov a cieľov.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR
podpredseda ĽS Naše Slovensko