ĽS Naše Slovensko si viacerými podujatiami pripomenula výročie úmrtia Andreja Hlinku

Spomienka na Andreja Hlinku

„Mňa nepremeníte! Mňa nezlomíte! Slovákom som sa narodil, Slovák som a Slovák budem! A keď vyjdem zo žalára, zas len budem pokračovať tam, kde som prestal. Do posledného dychu budem bojovať za sväté práva slovenského ľudu, za božské práva slovenského národa!“

Delegácie Ľudovej strany Naše Slovensko sa zúčastnili národného spomienkového programu pri príležitosti 80. výročia úmrtia rímskokatolíckeho kňaza a politika Andreja Hlinku. Andrej Hlinka, otec národa, patrí k najväčším osobnostiam slovenského národa. Svojou prácou a obetou sa pričinil k tomu, aby Slováci získali svoj samostatný štát a oslobodili sa spod uhorského jarma.

Prácu a odkaz Andreja Hlinku si v ĽS Naše Slovensko nesmierne vážime. Preto si delegácia strany pod vedením podpredsedu strany a poslanca NR SR Martina Beluského, krajského predsedu a poslanca NR SR Stanislava Drobného a poslankyne NR SR Natálie Grausovej dňa 16. augusta 2018 pripomenula výročie jeho úmrtia účasťou na pietnej spomienke pri pamätníku Andreja Hlinku v Parku Andreja Hlinku v bratislavskom Ružinove. Okrem účasti na tomto podujatí sme sa zúčastnili aj kladenia vencov na pamiatku a večnú slávu tohto slovenského velikána. Vo večerných hodinách sa táto delegácia zúčastnila aj na Slávnostnom zhromaždení v historickej budove Národnej rady Slovenskej republiky.

Na druhý deň, v piatok 17. augusta 2018, sme si pamiatku Andreja Hlinku pripomenuli s obrovskou pokorou a úctou v jeho rodnom meste, v Ružomberku. Najskôr sme sa zúčastnili svätej omše venovanej Andrejovi Hlinkovi. Aj napriek vysokému veku ju celebroval arcibiskup kardinál Jozef Tomko, čo už samo o sebe túto omšu robilo výnimočnou. Bezprostredne po skončení svätej omše sa konala oficiálna spomienka, ktorú organizovalo mesto Ružomberok. Ukázať sa prišli predstavitelia rôznych strán, ktorí sa pred kamerami a fotografmi bili do pŕs, akí sú hlinkovci. Pritom otvorene vystupujú a zbroja proti vlastencom, ktorým skutočne záleží na našom drahom Slovensku.

Stálo tam viacero takých politikov, ktorí by v prípade, že by Andrej Hlinka žil v tejto dobe, robili všetko preto, aby skončil vo väzení, označovali by ho za extrémistu, či dokonca fašistu. Nestáli tam s pokorou, nestáli tam s úctou, ani úprimnou myšlienkou uctiť si Andreja Hlinku. Prišli sa ukázať a zneužiť výročie úmrtia najvýznamnejšej osobnosti našich dejín na svoju propagáciu. Na tú dvojtvárnosť a neúprimnosť sa naozaj ťažko pozeralo.

Po odznení prejavov, ktoré väčšinou boli len opakujúce sa stiahnuté referáty, ktoré čítali politickí predstavitelia, sme položili veniec k soche Andreja Hlinku, ktorá stojí priamo nad mauzóleom, v ktorom do roku 1945 ležalo telo nebohého Andreja Hlinku. Po skončení tejto spomienky pokračoval program ešte besedou s uznávanými osobnosťami, historikmi – PhDr. Martinom Lackom PhD., prof. Dr. phil. Emíliou Hrabovec a Doc. PhDr. Ivanom Mrvom, CSc. Tu by ste už márne hľadali tých, ktorí na námestí „hrdo“ pózovali fotografom. Poslanecké zastúpenie na tomto podujatí mala jedine ĽS Naše Slovensko. Túto časť hodnotíme vysoko pozitívne, príspevky boli veľmi kvalitné a od vystupujúcich bolo cítiť národné povedomie na vysokej úrovni. ĽS Naše Slovensko na tejto spomienkovej akcii reprezentovali 4 poslanci NR SR: MuDr. Natália Grausová, Mgr. Rastislav Schlosár, Ján Mora a Ing. Martin Kotleba.

Je pre nás nesmierne dôležité nielen pripomínať a ctiť si Andreja Hlinku, no predovšetkým pokračovať v jeho odkaze v boji za slovenský národ, za samostatnosť a svojbytnosť, za ktorú bojoval celý svoj život až do posledného vydýchnutia.

Ing. Martin Beluský, PhD.
poslanec NR SR
podpredseda ĽS Naše Slovensko