Asociáli nelegálne obývajú pozemok slušných ľudí. ĽS Naše Slovensko zasiahla priamo v teréne!

Problémy s nelegálnymi osadami na Slovensku sú čoraz väčšie. Asociáli, spravidla cigánskeho pôvodu, sú čoraz trúfalejší, pretože vedia, že polícia či vlastníci pozemkov si voči nim zvyčajne neodvážia reálne zasiahnuť. Policajti sa obávajú obvinenia z rasizmu, následného mediálneho lynčovania a problémov v práci. Majitelia pozemkov sa zase obávajú o svoje zdravie a život, pretože asociáli sa im často vyhrážajú napríklad aj tým, že „pošlú 14 ročného chlapca, aby im pichol šrobovák do krku, pretože jeho aj tak kvôli veku nezavrú.“ Toto nie je žiadny výmysel, ale jedna z množstva reálnych vyhrážok, ktorým čelia slušní ľudia, ktorí sa na nás obrátili so žiadosťou o pomoc.

S podobnými problémami zápasia aj slušní obyvatelia ulice Pri Dríku v Dolných Krškanoch v Nitre. V záujme vyriešenia sporných susedských vzťahov a zlepšenia čistoty v okolí kúpili pozemok, ktorý už niekoľko rokov nelegálne obývajú asociáli. Tí svojim správaním terorizujú celé okolie a postupne vyháňajú slušných ľudí z ulice. Obyvatelia, ktorí sporný pozemok legálne kúpili, riadne zaň zaplatili a previedli na katastri vlastnícke práva začali následne s postupným upratovaním obrovského neporiadku a s búraním nelegálnych chatŕč. Asociáli namiesto toho, aby rešpektovali zákon, sa však začali novým majiteľom pozemku vyhrážať tým najnebezpečnejším spôsobom. Zároveň im začali naschvál znepríjemňovať život – majiteľom pozemku zrazu zmizlo tepelné čerpadlo a pred vstupnou bránkou do domu im začali zanechávať svoje fekálie. Majitelia pozemkov sa začali obávať, pretože s afektovanými asociálmi neexistovala rozumná reč. Privolaná polícia bola vždy vlažná a bezbranná, primátor Dvonč (nominant SMERu) tiež absolútne nečinný.

Zúfalí majitelia pozemkov sa preto s prosbou o pomoc obrátili nakoniec na Ľudovú stranu Naše Slovensko. Prijali sme ich pozvanie na grilovačku a v piatok 13. júla 2018 sme sa spolu s nimi vybrali na ich súkromný pozemok okupovaný asociálmi. Medzi nelegálnymi chatrčami sa nám naskytol hrôzostrašný pohľad. Všade naokolo bol neskutočný bordel, odpadky, potkany. Vo voliérach postĺkaných zo smetí bolo uväznených viacero psov – vyhladovaných a bez vody. Okamžite, ako sme prišli, povyliezali z chatŕč otrhaní asociáli. Mnohí medzi nimi boli už viackrát súdne trestaní, niektorí dokonca aj za vraždu. Pár minút po našom príchode prišla aj hliadka štátnej polície, ktorú zavolali asociáli. Vraj z obavy o svoj život. Nakoniec však policajtom priznali, že k žiadnemu konfliktu neprišlo.

Po chvíle vyšetrovania aj samotní štátni policajti zistili, že nelegálni osadníci nemajú k pozemku absolútne žiadne nájomné ani vlastnícke práva. A naopak, že v plnom práve sú majitelia pozemku, ktorí nás na svoj pozemok pozvali. Majitelia pozemkov tak pred políciou a pred svedkami (poslancami NR SR Milanom Uhríkom a Jánom Keckésom) mohli konečne úspešne, bez strachu o vlastný život, doručiť asociálom oznámenie o vysťahovaní sa z nelegálne okupovaných pozemkov. Osadníci toto doručenie po chvíli vykrikovania akceptovali a súhlasili, že z okupovaného pozemku sa odsťahujú do konca júla 2018. Policajti zároveň odobrali asociálom neplatné občianske preukazy, na ktorých mali napísaný neexistujúci trvalý pobyt.

Po úspešnej akcii sa členovia ĽS Naše Slovensko poprechádzali Roľníckou ulicou, ktorá patrí medzi najproblémovejšie ulice v nitrianskej mestskej časti Horné a Dolné Krškany. Uvedený prípad budeme úpenlivo sledovať a dbať na to, aby sa dodržiavali všetky zákony a všeobecne záväzné predpisy. O ďalšom vývoji vás budeme informovať.

Bc. Ján Kecskés
poslanec NR SR
nitriansky krajský predseda ĽS Naše Slovensko