Reakcia na medializované klamstvá o údajnom nehospodárnom rozpredávaní majetku BBSK

Pred pár dňami sa médiami prehnala vlna príspevkov o tom, ako vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja na čele s Marianom Kotlebom vraj porušuje zákon, ako vraj horúčkovito na poslednú chvíľu tendruje a rozpredáva nákladné autá za 1 euro. Cieľom týchto primitívnych klamstiev nebolo však nič iné, ako snaha tým najtupším spôsobom očierniť našu prácu. Väčšina médií nám totiž ani len neposkytla priestor na obhajobu proti týmto klamstvám. A hoci na našu tlačovú konferenciu, kde sme sa k týmto klamstvám vyjadrovali, prišlo viac ako 20 novinárov, záznam z tejto tlačovky nebol nakoniec publikovaný nikde. Možno preto, že by sa ukázala pravda a celá kauza by sa zápätí otočila v náš prospech.

Vraj sme rozpredávali dobré nákladné autá za 1 euro. Aká je pravda?

Obvinenia Lunterovho tímu sú čisté nezmysly a svedčia akurát o tom, že pán Lunter a jeho kolektív nemá vôbec žiadnu predstavu o veciach, o ktorých rozprávajú. Majetok, ktorý mala Bankobystrická regionálna správa ciest za úlohu zlikvidovať, bol prebytočný a neupotrebiteľný šrot, ktorý bol vyslovene určený na likvidáciu. Prebytočnosť, predaj tohto majetku za 1 euro a následná likvidácia tohto majetku bola schválená JEDNOHLASNE všetkými poslancami naprieč politickým spektrom na rokovaní Zastupiteľstva BBSK dňa 14. augusta 2017. To znamená, že s likvidáciou tohto majetku za 1 euro súhlasil dokonca aj pán Horník z Lunterovho tímu, ktorý to teraz v médiách horlivo kritizuje. Prebytočný šrotový majetok bol dokonca na rokovaní zastupiteľstva ponúknutý aj primátorom a starostom miest (vrátane p. Horníka), ale nikto neprejavil záujem ani o jediný kus z toho šrotu. Rovnako o tento šrot neprejavili záujem ani iné organizácie BBSK, ktorý bol majetok mesiac ponúkaný.

Banskobystrická regionálna správa ciest preto v rámci prieskumu trhu oslovila 7 firiem s požiadavkou na likvidáciu tohto prebytočného majetku. Z tých firiem, čo sa ozvali, však každá chcela za likvidáciu tohto šrotu dokonca ešte aj zaplatiť. Firmy z celého Slovenska pýtali za rozobratie, odvoz a ekologickú likvidáciu starého šrotu ceny v rozmedzí 10 – 26 tisíc eur bez DPH. Najnižšiu a víťaznú ponuku dala firma Kalamár, s.r.o., ktorá sa ponúkla tento šrot odkúpiť a zlikvidovať za 1 euro. Ešte pred samotným odvozom odpadu dal riaditeľ BBRSC príkaz vymontovať zo starých áut všetky súčiastky, ktoré by BBRSC neskôr mohla použiť ako náhradné diely.

Obvinenia Lunterovho tímu, že na vyradený šrot sa mali robiť znalecké posudky a potom sa mal šrot skúsiť odpredávať za znaleckú cenu sú tiež mimo realitu. Priemerná cena znaleckého posudku sa totiž pohybuje nad úrovňou 150 eur. Pri viac ako 100 položkách roztrúsených po celom kraji by teda už len cena za samotné posudky presiahla šrotovú cenu vyradeného majetku. 

Boli sme obvinení aj z toho, že vraj predávame nákladiaky aj s rokom výroby 2008. Pozrite si však pozorne fotografie majetku určeného na likvidáciu. Sú medzi nimi aj tie nákladné autá, ktoré mali mať podľa medializovaných obvinení rok výroby 2008. Členovia Lunterovho tímu a novinári si totiž v tabuľke vyradeného majetku zrejme zabudli prečítať, že rok 2008 nebol rokom výroby, ale rokom formálneho zaradenia majetku do používania. Ak by mali čo i len trochu prehľad o realite, tak by na to prišli aj logicky. Veď snáď každému je jasné, že v roku 2008 sa už Praga V3S, Škoda Felícia alebo Kia Sephia nevyrábali. Predpokladáme, že to sami dobre vedeli a ľudí zavádzali a klamali úmyselne.

Lunterova firma je miláčikom vládnych dotácií

Lunterov tím nás tiež obviňuje zo zlého hospodárenia v Banskobystrickej regionálnej správe ciest. Médiá túžiace po senzáciách tieto ich klamstvá okamžite prezentujú ako fakt. Náš názor ich spravidla ani nezaujíma. Realita je však taká, že Banskobystrická regionálna správa ciest, a.s., ktorá má zhruba podobné tržby ako Lunterova firma ALFA BIO, s.r.o., dosiahla za nášho vedenia v roku 2016 zisk 728-tisíc eur (historicky rekordný zisk). Lunterova firma však bola v strate 7-tisíc eur. Lunterovcom nepomohli ani vládne dotácie v celkovej výške 2,1 milióna eur, ktoré dostali za posledné roky celkovo až 6x. Poslednú dotáciu vo výške 248-tisíc eur dostala Lunterova firma ALFA BIO, s.r.o. pritom len 1 deň pred župnými voľbami! O takýchto vládnych dotáciách na podporu podnikania sa môže bežným poctivým podnikateľom len snívať! A ak dostane takúto vládnu dotáciu deň pred voľbami kandidát na župana s podporou strany SMER, tak sa o náhode nedá určite hovoriť.

Preto neverte slepo médiám a senzačným škandálom. Myslite kriticky a hľadajte pravdu aj sami! Poprosíme, ZDIEĽAJTE tento článok, keďže médiá našu tlačovú konferenciu mlčky odignorovali.