Nitriansky kraj: Spúšťame petíciu za výstavbu dlho plánovanej novej cesty Topoľčany – Nitra – Nové Zámky – Komárno

Cesta na trase Topoľčany – Nitra – Nové Zámky – Komárno je preťažená  a v súčasnosti už nezodpovedá parametrom cesty I. triedy. Vodiči idúci v tomto smere musia prechádzať v kolónach desiatkami obcí. V Nitre vznikajú veľké dopravné zápchy a celá doprava kolabuje. Dopravnú situáciu zhoršuje aj rozbehnutá výstavba fabriky Jaguar – Land Rover. Výstavba novej cesty, ktorá by išla mimo obcí, sa plánuje už desiatky rokov. Doteraz sa však nič nespravilo. Všetky vlády tento problém ignorovali, vedenie Nitrianskeho samosprávneho kraja sa k problému stavia pasívne a ministerstvo dopravy túto cestu dokonca ani nezaradilo medzi priority. Preto sme v rámci Nitrianskeho kraja spustili zber podpisov pod petíciu za bezodkladné začatie výstavby tejto rokmi plánovanej a tak veľmi potrebnej novej cesty.

Uvedená petícia je našou reakciou na odpoveď ministra dopravy, ktorého som sa v Národnej rade Slovenskej republiky pýtal, v akom štádiu je výstavba dlho plánovanej novej preložky cesty I/64 na trase Topoľčany – Nitra – Nové Zámky a či bola táto nová cesta zaradená medzi projekty, ktoré sa plánujú stavať z eurofondov v rámci programového obdobia do roku 2020. Potom už Slovensko z EÚ pravdepodobne žiadne eurofondy dostávať nebude. Minister dopravy odpovedal, že táto cesta momentálne nie je prioritou a z eurofondov sa financuje len štúdia realizovateľnosti. Táto odpoveď je však absurdná, pretože nad potrebou výstavby novej severo-južnej cesty v Nitrianskom kraji sa uvažuje už od čias bývalého režimu!

Petičný hárok si môžete stiahnuť na nasledujúcej adrese a podpísaný nám ho môžete zaslať na niektorú z adries uvedenú v spodnej časti hárku.

pdf-icon-png-pdf-zum-download-2Petičný hárok vo formáte PDF si môžete stiahnuť tu

Situácia s výstavbou ciest na Slovensku je všeobecne katastrofálna. Diaľnice a rýchlostné cesty sa roky len sľubujú alebo sa stavajú za predražené ceny. ĽS Naše Slovensko bude v budúcnosti presadzovať masívnu výstavbu ciest najmä prostredníctvom efektívne riadených slovenských štátnych podnikov. Ale kým sa tak stane, musíme využiť všetky možnosti, ktoré nám systém poskytuje a vyvinúť na vládu tlak, aby výstavbe ciest venovala patričnú pozornosť.

Ing. Milan Uhrík, PhD.
poslanec NR SR za ĽS Naše Slovensko

 

Peticia za vystavbu cesty I64 v Nitrianskom kraji