Rozprávkové leto pre deti zo sociálne slabších rodín

Začiatkom augusta zorganizoval Žilinský krajský klub ĽS Naše Slovensko rozprávkové leto pre viac ako 20 detí zo slušných, ale sociálne a finančne slabších rodín.

Pre deti sme v priebehu týždňa nachystali bohatý program, počas ktorého navštívili aquapark, absolvovali jazdu na koňoch, jazdu na vodných bicykloch, plavbu loďou, návštevu skanzenu Zuberec, návštevu Kinderlandu, jazdu na štvorkolkách, bugine a hru laser game. Deti takisto absolvovali kurz prvej pomoci s certifikovaným zdravotným personálom. V aquaparku sa zase deťom venovalo 6 odborných plavčíkov, ktorí učili deti správne plávať. Neskôr 20 dobrovoľných hasičov z troch rôznych okresov predviedlo deťom simulovaný hasičský zásah. Deti absolvovali aj prednášku o psích záprahoch, prednášku o vyrábaní korbáčikov a mnoho ďalších náučných aj zábavných aktivít. Rozprávkové leto zakončil v sobotu nádherný ohňostroj.

thumb rozpravkove leto

Rozprávkový program pre deti sa podarilo zorganizovať najmä vďaka dobrovoľníkom z ĽS Naše Slovensko, ktorí celú akciu pripravovali nezištne, na úkor svojich vlastných peňazí, vlastnej dovolenky a osobného voľna. Namiesto seba sa rozhodli venovať deťom. Vďaka patrí takisto aj dobrovoľným sponzorom, ktorí nám akciu pomohli zastrešiť materiálne. O deti sa staral zdravotný personál, pedagogický personál ako aj dobrovoľné animátorky. Nádherné prostredie Oravskej priehrady, v ktorej blízkosti sa rozprávkové leto konalo, len pridalo na čarovnej atmosfére.

Spoznávanie osobných príbehov a ťažkých životných situácií, ktoré tieto deti denne prežívajú, ovplyvnilo aj myslenie mnohých z nás. Uvedomili sme si, že v žiadnom prípade nemôžeme ostať nečinní. V budúcnosti sa preto budeme zameriavať aj na ďalšie rodiny, ktoré si zaslúžia pomoc. Bohužiaľ, obrovské množstvo slušných slovenských rodín žije pod hranicou chudoby a štát nie je schopný a ani ochotný pomôcť im prežiť dôstojný život. Preto kým nezískame možnosť reálne ovplyvňovať chod štátu, musíme tým najzraniteľnejším z nás pomáhať v rámci našich možností. Každý môže predsa niečím prispieť – niekto má pár korún navyše, niekto má zase viac voľného času. Niekto dokáže pomôcť materiálne, iný dokáže človeka priateľsky podržať a povzbudiť.

Ešte raz ďakujeme všetkým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľali na organizovaní  rozprávkového leta. Spolu sme dokázali vrátiť úsmev na smutné tváre detí, ktorých jedinou „vinou“ je to, že sa narodili do sociálne slabších rodín a ich rodičia si nemôžu dovoliť zaplatiť im podobný zážitok.