ĽS Naše Slovensko zorganizovala týždňové výlety pre 100 detí z chudobných rodín

zimne-pobyty-2017V prvom januárovom týždni zorganizovala ĽS Naše Slovensko v rámci svojho programu sociálnej pomoci zimné pobyty pre deti zo slušných, ale chudobnejších rodín. Tento špeciálny turnus bol určený pre deti od 6 do 12 rokov, ktoré by kvôli neľahkej finančnej situácii vo svojich rodinách nemali inú možnosť, iba stráviť zimné prázdniny doma. Rozhodli sme sa týmto rodinám pomôcť a deťom sme pripravili veľkolepý, zábavný, ale zároveň tvorivý program. Celkovo sa zimných pobytov zúčastnilo viac ako 100 detí, ktoré sme vybrali najmä na základe odporúčaní charitatívnych a cirkevných organizácií. Všetky pobyty pre deti boli zadarmo a na ich organizácii sa podieľali dobrovoľníci, sympatizanti a členovia ĽS Naše Slovensko.

Zimné pobyty pre deti sme zorganizovali v 4 krajoch:

Žilinský kraj

V Žilinskom kraji sa zimného pobytu zúčastnilo až 40 detí. Po úspešnom letnom pobyte Rozprávkové leto, ktorého sa zúčastnilo viac ako 20 detí, organizačná základňa zdvojnásobila počet detí a s veľkým očakávaním sa pustila do Rozprávkovej zimy. Pre deti bol opäť pripravený bohatý program, tentoraz pozostávajúci z rôznych atrakcií ako napr. „laser game“, snehové skútre, Oravská lesná železnička, 3D kino, ohňostroj, kinderland a pod. Počas celého pobytu sme sa v deťoch snažili čo najviac rozvíjať dobré cnosti a vlastnosti. Tešilo nás, ako deti z rôznych okresov a prostredí bez akýchkoľvek problémov vytvorili spoločné puto a celú Rozprávkovú zimu prežili s obrovským úsmevom na tvárach.

Nitriansky kraj

Nitriansky krajský klub ĽS Naše Slovensko zorganizoval pobyt pre 17 detí v malebnom prostredí Duchonky. Celý výlet sa niesol v duchu zimnej rozprávky, v ktorej deti viedli rozprávkové bytosti ako princ, princezná a černokňažník. Pred deťmi stála veľká výzva – získať sedem kľúčov od princa a odomknúť zámok, v ktorom černokňažník ukrýval poklad a princeznú. Deti sa tak postupne učili o ľudských hodnotách, ako je česť, láskavosť, vytrvalosť a odvaha. Počas pobytu navštívili blízky ranč, kde sa povozili na koňoch a koči. Tešili sa aj stretnutiu s poľovníkom, ktorý ich učil poznávať zvieratká v lese a ich zvuky. K veľkému nadšeniu prispel aj psovod, ktorý so svojím psíkom predviedol doslova majstrovské kúsky. Večer sa deti zabávali vedomostnými hrami, kde spoznávali prírodné a kultúrne dedičstvá Slovenska. Nechýbal ani karneval, diskotéka či krásny ohňostroj.

Banskobystrický kraj

Dobrovoľníci z banskobystrického krajského klubu ĽS Naše Slovensko zorganizovali zimný výlet pre 21 detí v prekrásnom prostredí na Donovaloch. Pre deti bol pripravený bohatý program, množstvo nezabudnuteľných zážitkov a zaujímavých súťaží. Vďaka bohatej snehovej nádielke sa deti do sýtosti vybláznili v snehu, absolvovali jazdu psím záprahom a jazdu lanovkou. Venovali sa tiež tvorivým aktivitám ako napr. maľovanie tričiek, výroba predmetov z hliny a základy maľovania zátiší pod vedením profesionálnych umelcov. Deti absolvovali kurz prežitia v lese spojený so stavbou núdzových prístreškov. Následne sa zabavili pri výrobe „náramkov prežitia”. Certifikovaná zdravotníčka im predviedla kurz prvej pomoci a okrem iného sa naučili aj základy správneho otužovania. Veľkým zážitkom bola pre deti aj streľba zo vzduchoviek pod odborným dozorom a tiež základy thajského boxu. Deťom sa celý program veľmi páčil a nakoniec sa im ani nechcelo ísť domov.

Trenčiansky kraj

Trenčiansky krajský klub ĽS Naše Slovensko zorganizoval zimný pobyt pre 23 detí z okolia Prievidze. Animátori zabezpečili pre deti zaujímavý program, ktorého súčasťou boli prednášky o včelárstve, medziľudských vzťahoch, sebaobrane a bezpečnom internete. Deti navštívili knižnicu v Prievidzi a vypočuli si zaujímavú prednáškou o knihách.  Nadchla ich aj exkurzia v bani Cigeľ či návšteva zámku Bojnice, z ktorej sa stal adrenalínový zážitok, keď kvôli hustému sneženiu deti aj s animátormi absolvovali posledný úsek cesty do rekreačného zariadenia peši. Veľký úspech mala aj súťaž v streľbe zo vzduchovky či tvorivá dielňa, kde si deti vyrábali masky na rozlúčkový večierok.